Konya’da yine ırkçı saldırı: 1 kişi katledildi

0
87

Konya’nın Meram ilçesinde, 60 kişilik ırkçı bir grubun Diyarbakırlı Kürt aileye saldırısında, Hakim Dal isimli vatandaş katledildi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, 20 yıldır Konya’nın Meram ilçesine bağlı Çarıklıköy’de yaşayan Diyarbakırlı bir aileye ırkçı saldırı gerçekleşti. En az 60 kişi olan ırkçı grup, Kürt aileye silahla saldırdı. Saldırıda aile fertlerinden 43 yaşındaki Hakim Dal yaşamını yitirirken, saldırgan grubun daha önce de aileyi tehdit ettiği öğrenildi.

Saldırıda katledilen Hakim Dal’ın kardeşi Hamdi Dal, Kürt olduklarından kaynaklı saldırının gerçekleştiğini ifade ederek şunları söyledi: “Biz Kürt olduğumuz için bizi istemiyorlardı. Bize ‘buraları satıp gideceksiniz’ diyorlardı. Çevre köylerde yaşayan insanlar da bize baskı yapıyorlardı, buradan gitmemizi istiyorlardı. Daha önce de zaman zaman bizi tehdit ettikleri oldu. Gece saatlerinde köyümüzde bulunan boş arazide çobanlar hayvan otlatırken tartışma başladı. Tartışma sonrasında Karahüyük’den en az 60 kişilik bir grup silahlarla geldiler. Önce amcamın oğluna saçma attılar. Biz üç kişiydik ve çoban kavgasını bahane ederek Kürt olduğumuz için keyfi olarak bize saldırdılar. Ağabeyim saldırıda yaşamını yitirdi

12 Temmuz’da da Konya’nın Meram ilçesinde bulunan Bahçeşehir Mahallesi’nde yaşayan bir Kürt aileye ırkçı bir grup saldırmıştı. “Biz ülkücüyüz, sizi burada yaşatmayacağız” tehditleriyle saldırı gerçekleştiren grup 4’ü kadın 7 kişiyi ağır yaralamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.