Korona ölümleri artan İsveç’te Halk Sağlığı Sözcüsü’nün zor anları

0
243

Koronavirüs kaynaklı ölüm sayısı her geçen gün artan İsveç’te, Halk Sağlığı Kurulu Sözcüsü Anders Tegnell bugün sabah saatlerinde bir televizyon programına katılarak ülkedeki koronavirüs vakaları ile ilgili bilgilendirme yaptı. Virüsün ilk başladığı dönemde uyguladığı strateji ile “büyük kurtarıcı” görünen Tegnell’in, televizyon programında kendisine yöneltilen eleştiriler sonrası nerdeyse başını yerden kaldıramadığı görüldü.

Evinden dijital olarak yayına katılan Tegnell’e önce İsveç’te koronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren kişi sayısının 10 bini geçtiği hatırlatıldı. Ardından da Halk Sağlığı Kurulu’nun internet sitesinden 16 Ocak 2020 tarihli bir haber hatırlatıldı. Haberde, Çin’in Wuhan kentinde yeni tip bir Korona virüsünün keşfedildiği, birkaç yüz kişinin solunum zorluğu, ateş ve öksürük belirtileri göstererek hastalandığı, başkaca sağlık sorunlarına sahip az sayıda insanın da öldüğü belirtiliyordu. Ayrıca virüsün bazı ülkelere yayılmış olduğu da eklenen haberde Halk Sağlığı Kurulu yetkilileri, virüsün İsveç için bir tehlike oluşturmadığını belirtiyordu. Canlı yayında yöneltilen sorular ve hatırlatılan haber sonrası zora düşen Tegnell, sesi ve yüz ifadesiyle, savunma yapıyormuş gibi görünmemeye çalışırken her yerde yoğun ölüm oranlarına rastlandığını iddia ederek Avusturya’yı örnek verdi.

Tegnell’in örnek verdiği Avusturya’da koronavirüs nedeniyle toplamda 6987 kişi yaşamını yitirmiş. İsveç’te ise koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren kişi sayısı toplam 10.500’e yaklaşmış durumda.

İskandinavya ülkelerinde koronavirüs nedeniyle yaşanan ölüm oranları ise şöyle:

İsveç: Toplam ölüm 10 500’e yaklaşıyor, (bir milyonda 1019 kişi)

Danimarka: Toplam ölüm 1720 kişi (bir milyonda 296 kişi)

Norveç: Toplam ölüm 511 kişi (1 milyonda  94 kişi)

Finlandiya: Toplam ölüm 618 kişi (1 milyonda 111 kişi)

İzlanda: Toplam ölüm 29 kişi, (1 milyonda 85 kişi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.