Kripto para dolandırıcılığı: “Thodex’in kurucusu 400 bin kişiyi dolandırıp yurtdışına kaçtı”

0
90

Türkiye’de en çok kullanılan kripto para borsalarından biri olan Thodex’in kurucusunun yurtdışına kaçtığının kesinleşmesi sonrası, hesaplarına ve şirketin sayfasına ulaşamayan kullanıcılar suç duyurusunda bulunmaya başladı.

Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan’da yurtdışına çıktığı, sosyal medya hesaplarını kapattığı tespit edilirken, şirketten de bir açıklama gelmemesiyle çok sayıda kişi hukuki yollara başvurmaya başladı. Thodex kripto para birimine yatırım yapan en az 400 bin kişinin olduğu biliniyor.

Müvekkilleri adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunduğunu açıklayan Avukat Oğuz Evren Kılıç, mağdur olanların bir an önce savcılıklara suç duyurusuna bulunması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Müvekkillerimizin başvurusu ve talebi üzerine Thodex isimli kripto para borsasının sahibi olan Koineks A.Ş. ortakları ve yetkilileri hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde suç duyurusunda bulunduk. Söz konusu şahıslar ile Koineks A.Ş. ’ye ait alacaklara, varlıklara ve hesaplara tedbiren el konulması talebimizi ilettik. Konuyla ilgili hukuki süreci başlatmış bulunuyoruz.”

Öte yandan internet sistemlerini kapatan ve yaklaşık 2 milyar dolarla yurtdışına kaçtığı tespit edilen Thodex kurucusu Özer’in, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile fotoğrafları da ortaya çıktı. Çok sayıda kullanıcı duruma tepki gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.