Kriz burjuvaziyi vurmuyor! Sabancı Holding yılın ilk çeyreğinde karını yüzde 47 artırdığını açıkladı

0
199

Covid-19 pandemisi nedeniyle geliştiği söylenen “kriz” halkı gün geçtikçe daha fazla etkilerken burjuvazi karına kar katmaya devam ediyor.

Sabancı Holding tarafından yapılan açıklamaya göre şirket 2021 yılının ilk çeyreğinde karını yüzde 47 artırdı.

Dünya.com’un haberine göre Sabancı Holding, yılın ilk 3 ayında konsolide net satışlarını yüzde 23 artışla 16 milyar 814 milyon TL’ye çıkardı. Holding’in konsolide net kârı ise yüzde 47’lik yükselişle 1 milyar 752 milyon TL oldu. 

Holding’in CEO’su Cenk Alper şirketin pandemi sürecinde de bilançosunu artırdığını belirtirken şu ifadelere yer verdi: “Dünyada ve ülkemizde, pandemi ekonominin tüm unsurlarını derinden etkilerken, Topluluk şirketlerimiz belirsizliklerle mücadele noktasında çok başarılı bir sınav verdi. Etkin maliyet ve talep yönetimleri sayesinde, faaliyet gösterdikleri pazarlardaki dönüşümleri iyi bir şekilde analiz ettiler. Güçlü tedarikçi ilişkileri ve çevik stok yönetimi yaklaşımlarıyla hem satış hem de kârlılık tarafında fark yaratmayı başardılar. Maliyetlerin tüm dünyada artış eğiliminde olduğu bu zorlu dönemde, şirketlerimizin gösterdiği yüksek başarı, son dönemde dijitalleşme ve müşteri deneyimi gibi alanlara yaptığımız yatırımların da ne kadar doğru olduğunun bir göstergesi.”

Alper ayrıca Holding’in çimento iş kolunun yüzde 57, sanayi iş kolunun ise yüzde 36 büyüdüğünü belirtti. Sigorta şirketlerinin de yüzde 26 büyüme kaydettiğini belirten Alper, “Enerjisa Üretim, uzaktan santralleri işletebildiği ve yönettiği tesis Senkron’u devreye alarak, varlık yönetim kabiliyetleri ile başkalarına ait santral operasyonlarına da destek vermeye iki hidroelektrik santral ile başladı. Diğer yandan bankamız yılın ilk çeyreğinde ekonomimize 299 milyarı nakdi olmak üzere 359 milyar TL’lik kredi desteği sağladı” ifadelerinin kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.