Kürtçe konuşuyor diye linç edilen Şirin Tosun hayatını kaybetti

0
1202

Mevsimlik işçi olarak geldiği Sakarya’da Kürtçe konuşuyor diye linç edilen ve başından vurulan Şirin Tosun hayatını kaybetti. Tosun’un avukatı, cinayetin ırkçı bir saldırı olduğunu belirtti.

Diyarbakır’dan mevsimlik tarım işçiliği yapmak için Sakarya’nın Karasu ilçesinin Paralı mahallesine gelen Şirin Tosun, 21 Ağustos’ta yanındaki arkadaşı Mahsun Zeren ile birlikte saldırıya uğradı.

Mahsun Zeren’in aktarımına göre, yoldan geçen saldıranlar, kendi içlerinde Kürtçe konuşan gençlere “Ne bağırıyorsunuz yüksek sesle” diyerek sataştı. 6 saldırgan, gençlere ve Diyarbakırlılara ağır hakaretler etti.

Kendilerine bu şahıslar tarafından içki şişeleri atılmaya başlanınca Tosun ve Zeren kaçmaya başladı. Saldırganlar daha sonra üzerlerinde bulunan ruhsatsız tabanca ile 2 el ateş etti. Şirin Tosun bu silahtan çıkan kurşunlar ile başından vuruldu.

Ağır yaralan Şirin Tosun, olay yerine gelen sağlık ekiplerinin müdahalesinin ardından Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Jandarma ekipleri de kaçan saldırganları gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan üçü tutuklandı.

MA’nın haberine göre 40 gündür hastanedeki yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olan Tosun, dün gece yaşamını yitirdi.

Tosun, Dicle’nin Kaygusuz Mahallesi’nde aile mezarlığında defnedildi.

Saldırıya ilişkin konuşan Tosun’un avukatı Muhammed Işık, “Saldırganlar, Diyarbakırlılara yönelik ağır hakaretlerde bulunmuşlar. Bu da gösteriyor ki, bu saldırı da ortada hiçbir sebep yokken yapılmış ırkçı bir saldırı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.