Kuş cenneti Marmara Gölü barajlar yüzünden kurumak üzere

0
405

Manisa’nın kuş cenneti olarak bilinen Marmara Gölü yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçe sınırları içerisinde bulunan gölü besleyen kaynaklar barajlarla engellenince gölde su seviyesi gittikçe azaldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Ulusal Öneme Sahip Sulak Alan” olarak tescillenen ve tepeli pelikan, karabatak gibi nesli tehlikede olan türler de dahil 20 bin su kuşunu barındıran Marmara Gölü’nde su seviyesinin yarım metrenin altına düştügu belirtildi.

Su seviyesinin yarım metreye düştüğü gölün dibi görülürken, havadan çekilen görüntülerde ise gölün kurumak üzere olduğu görüldü. 

Marmara Gölü’ndeki durumun iyi olmadığını belirten Tekelioğlu Mahalle Muhtarı Selim Selvioğlu, göldeki kuraklık nedeniyle balıkçıların balıkçılığı bıraktığını söyledi. Selvioğlu “Gölümüzde su kalmadı ve kuruma seviyesine geldi. Şuan en derin yeri 40-50 santim civarındadır. Daha önceki yıllarda bu denli kuraklık yaşamamıştık, ama bu yılki gibi kuraklığı ilk kez yaşıyoruz. Çünkü gölümüzü besleyen kaynak kalmadı. Gölümüzü Gördes Çayı besliyordu, oraya da Gördes Barajı yapılınca kuruma noktasına geldi.” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.