Kuzey Akım 2 projesinde Almanya ile ABD arasında uzlaşma sağlandı

0
65

Rusya’nın “enerjiyi silah olarak” kullanacağı iddiasıyla ABD’nin itiraz ettiği ve Almanya ile arasında uzun yıllardır ihtilaf konusu olan Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinde, Washington ve Berlin uzlaşma sağladı.

Dün iki ülkenin bir anlaşma üzerinde uzlaşması Rusya’ yı memnun ederken, Ukrayna tepki gösterdi.

Hükümet çevrelerinden yapılan açıklamaya göre ABD yönetimi de, daha önce boru hattı projesine yönelik uygulayacağını söylediği yaptırımları rafa kaldırdı.

Anlaşmaya göre Rusya’nın doğal gazı, Ukrayna ya da diğer Doğu Avrupa ülkelerine karşı “silah” olarak kullanması durumunda, Almanya Rusya’ya karşı yaptırımlar devreye koymayı taahhüt etti.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas da Twitter üzerinden bir paylaşım yaparak, “Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattı projesinde de ABD ile yapıcı çözümler bulabilmiş olmamız çok iyi” ifadesini kullandı.

Rus enerji devi Gazprom Mart ayı sonlarında, ABD’nin baskılarına rağmen Kuzey Akım 2 doğal gaz boru hattının inşasının bu yılın sonuna kadar tamamlanacağını duyurmuştu. ABD yönetimi de boru hattının tamamlanması durumunda Rusya’ya yaptırımları devreye koyacağını belirtmişti. ABD, projenin Avrupa’nın Rusya’ya olan bağımlılığını arttıracağını savunuyordu.

Bu nedenle ABD ile Almanya arasında tartışma konusu olan projede anlaşmaya varılmış olması önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Anlaşmada Almanya’nın ABD ve Avrupalı ortaklarının çekincelerini gidermeyi hedeflediği birçok madde yer alıyor. Bunlardan en önemlilerinden biri, Amanya’nın olası bir durumda Rusya’ya karşı Avrupa Birliği yaptırımlarının devreye sokulmasını sağlayacak olmayı kabul etmesi. Merkel daha önce yaptığı açıklamada Rusya’nın Ukrayna’nın boru hattı projesinde transit ülke olarak kalma zorunululuğunu bildiğini belirtmişti. 

Almanya’nın anlaşma gereği verdiği bir önemli taahhüt de, Rus Gazprom şirketi ile Ukrayna arasında 2024 yılında süresi dolacak transit doğal gaz anlaşmasının uzatılmasını sağlamak. Bunun için mümkün olduğunca uzun, en az 10 yıllık bir uzatmaya gidilmesi isteniyor. Bu konuda bir an önce görüşmelerin başlaması gerekiyor. Kremlin’den yapılan açıklamada, Merkel ile Putin‘in bu konuda görüşmeye başladıkları belirtildi.

Bir başka önemli madde ise Ukrayna’nın Rus doğal gazına olan bağımlılığını azaltmak için yenilenebilir enerji projelerinde Kiev’e destek sağlanması. Ukrayna’daki yeşil enerji projelerine aktarılacak fona Almanya ilk aşamada 150 milyon euro destek sağlayacak.

ABD ile Almanya arasındaki anlaşmanın en tartışmalı noktalarından biri ise yaptırımlar oldu. Kuzey akımı 2 doğal gaz boru projesinin hayata geçmesinin ardından Rusya’nın özellikle de Ukrayna, Polonya ve ABD’nin dile getirdiği gibi projeyle Ukrayna üzerinde baskı yapması ya da doğal gazı kesmesi durumunda yaptırımların devreye girmesi isteniyor. Yaptırımların hedefi, Rusya’nın proje ile “agresif siyasi hedeflerine ulaşmaya çalışmasını” ya da “enerjiyi silah olarak kullanmasını” önlemek.

Kaynak : Deutsche Welle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.