Lavrov, Çavuşoğlu’na “Ukrayna’yla askeri işbirliği” konusunda çağrıda bulundu

0
79

Rus Dışişleri, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yapmış olduğu telefon görüşmesi üzerine açıklama yaptı.

Rus Dışişleri, Ukrayna odaklı bölgedeki durumun kapsamlı biçimde değerlendirildiğini belirttiği açıklamada, “Rus tarafı, Batılı ortaklar tarafından cesaretlendirilen Kiev’in, Ukrayna’nın güneydoğusundaki gerilimi tırmandırma politikasının, durumu tehlikeli biçimde istikrarsızlaştırma tehdidi yarattığının altını çizdi” denildi.

Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri ve teknik işbirliğinin Ukrayna’nın “militarizasyonuna” katkı sağladığının belirtildiği görüşmede Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, “Ukrayna ile Türkiye arasındaki askeri ve teknik işbirliğiyle ilgili endişelerini olabildiğince ciddi bir biçimde ele alması” için Türkiye tarafına çağrı yaptı.

Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava araçları (İHA) satması üzerine geçtiğimiz ekim ayında Kremlin’den yapılan açıklamada İHA’ların Doğu Ukrayna’da istikrarsızlık ortamı yarattığına dikkat çekilerek kaygılar ifade edilmişti.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.