Lenin’e saldırı

0
598

Almanya’nın batısında dikilen ilk Lenin heykeli olma özelliği taşıyan Gelsenkirchen’deki Lenin heykeli önünde protesto yapmak isteyen faşistler, devrimcilerin çabalarıyla püskürtüldü.

Almanya Kuzey Ren Westfalya (NRW) eyaletinde, madenci şehri Gelsenkirchen’e dikilen Lenin heykeli faşistlerin hedefi oldu.

Provokatif çıkışlarıyla bilinen aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD), Almanya Marksist Leninist Partisi (MLPD) merkez binası önünde bulunan heykelin kaldırılması için heykel önünde gösteri yapmaya kalkıştı.

MLPD’nin çağrısı ile heykel önünde buluşan yüzlerce antifaşist, aşırı sağcıların zarar verme ihtimaline karşı heykeli ve Parti binasını koruma altına aldı.

LENİN’İN YANINA KARL MARX HEYKELİ DE DİKİLECEK

MLPD Basın Sözcüsü Peter Weißpfennig, BirGün gazatesine yaptığı açıklamada, “Faşistlerin yürüttüğü anti sosyalist kampanya işçi kenti Gelsenkirchen’de karşılık bulamayacak. Faşistler gidecek ama Lenin kalacak” dedi.

Uzun süre parti başkanlığı yürüten Stefan Engel ise kısa süre içerisinde Karl Marx heykelinin de aynı yere dikileceğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.