Lisede Öğrencilere Dini Baskı

0
674

Adıyaman’nın Gölbaşı ilçesine bağlı Belören beldesinde bulunan Belören Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü’nün öğrencilere dini baskılarda bulunduğu iddia edildi.

Müdürün Menzil tarikatının dergilerini dağıttığı, kız öğrencilerin erkek öğrencilerle konuşmasını yasakladığı, beden eğitimi dersinin kız öğrencilere tamamen yasaklandığı belirtildi. Ayrıca alevi öğrencilere de namaz kılmaları için baskı yapıldığı iddia edildi.

Öğrencilerin durumu ailelerine anlatmasıyla Yeniköy muhtarı ve aileler okul müdürü ve rehber öğretmen hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yeniköy muhtarı, çocukların psikolojik olarak çöktüğünü belirterek, baskının bir an önce bitmesi gerektiğini, ayrıca okul müdürünün görevden alınmasını istediklerini söyledi.

Muhtar, “Olayı ilk olarak komşumuzun kızından öğrendik. Eğitim-Sen’den öğretmenler de gelmişti. Daha sonra kendi oğluma sordum ‘böyle bir şey var mı?’ diye. ‘Evet Baba var. Bize bunları yapıyorlar’ dedi. Müdür ve Rehber öğretmen Alevi öğrencilere, ‘Hz. Ali namaz kılıyordu siz niye namaz kılmıyorsunuz’ diye kızmış. Çocuklar psikolojik olarak çökmüş durumda. Bende okulun müdürü hakkında savcılığa bir dilekçe vererek suç duyurusunda bulundum” dedi.

Köylüler, Alevi Kültür Derneği Başkanı Cafer Koca’yı köye çağırarak okulda yaşananlar hakkında bilgi verdi. Yaşananları Alevi Kültürü Derneği Genel Merkezine de aktaran Koca, “Kimse kimseye zorla din öğretemez. Semerkand dergileri öğrencilere verilerek, evlerinde okunması isteniyor. Dernek başkanı olarak bu olayı geç öğrendik. Bununla ilgili genel merkezimizi de bilgilendirdik.” dedi.

Alevi Derneği Başkanı Koca’nın aktardığına göre, velilerin ve öğrencilerin şikâyetleri şunlar:
*Alevi kız öğrencilere başlarının örtülmesi için baskı kurulması
*Zorla namaz kıldırılması
*Dini kitaplar dışında kitap okumanın yasaklanması
*Kız ve erkek öğrencilerin birbirleriyle konuşmasının yasaklanması
*Kız öğrencilere beden eğitimi dersinin yasaklanması
*Öğrencilere Menzil tarikatının kitaplarının dağıtılması
*Geçen sene mezuniyet töreninde sadece erkek öğrencilerin katıldığı Menzil Tarikatına bağlı ‘Haşemi’ adlı tesiste mevlid okutulması
*Öğrencilere fiziki ve psikolojik şiddetin uygulanması

Kaynak: Duvar Gazetesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.