Lübnan Parlementosu Yeni Başbakanı Seçti

0
404

Beyrut Limanı’ndaki büyük patlamanın ardından hükümetin istifa ettiği Lübnan’da yeni hükümeti kurma görevi Mustafa Edib’e verildi. Hukukçu ve siyaset bilimci Mustafa Edip, 2013 yılından beri Almanya Büyükelçiliği görevini yürütmekteydi.

Lübnan’ın Sesi’nin aktardığına göre, Lübnan parlamentosundaki 128 milletvekilinden 90’ı Pazartesi günü, 48 yaşındaki Edib’i başbakanlık görevine aday gösterdi. Edib parlamentoya, halihazırda meclisin en büyük Sünni bloğunun lideri olan, eski başbakan Saad Hariri tarafından önerilmişti. Meclisteki Şii bloğu oluşturan Hizbullah ve müttefikleri de Edib’in adaylığına destek verdi.

Bu sonuçların ardından Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Edib’i hükümeti kurmakla görevlendirdi.

Beyrut soruşturmaları için hızlandırma sözü veren Edib, gelişmelerin ardından yaptığı ilk açıklamada, hükümeti hızlı bir biçimde kuracağını ve köklü reformlar yapacağını söyledi. İçinde bulunulan zorlu zamanlarda konuşmalar, sözler ve kutlamalar için vakit olmadığını kaydeden Mustafa Edib, “Şimdi herkesin el ele vererek, tüm gücümüzle çalışma zamanı” dedi. Edib, kuracağı hükümette yetkinlik ve uzmanlığa sahip olan kişilere bakan olarak görev vermek istediğini de ifade etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.