Lübnan’da Halk Zamlara Karşı Ayakta

0
492

Lübnan’da hükümetin iletişime ve sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimi Lübnan halkı tarafından protesto edildi. Gece boyu süren eylemlerde 2 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi ise yaralandı.

Başkent Beyrut’un farklı bölgelerinde bir araya gelen yüzlerce kişi, yolları trafiğe kapattıktan sonra şehir merkezindeki Riyad Sulh Meydanı’nda toplandı. Hükümet aleyhinde çeşitli sloganlar atan Lübnan halkı, yöneticileri istifaya çağırdı.

Hükümet Sarayı’na yakın Şehitler Meydanı’nda toplanan büyük kalabalık ise “halk yönetimin düşmesini istiyor”, “devrim” şeklinde sloganlar attı.

Devam eden eylemlerde polis, eylemcilere saldırdı. Olaylarda 2 kişi yaşamını yitirirken 70 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca Lübnan Kızılhaç Örgütü Genel Sekreteri George Kettane, 64 kişinin hastahanede tedavi edildiği, 530 kişinin de hastanelere nakledildiğini ekledi.

Eğitim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Ekrem Şuhayb’ın basın ofisinden yapılan yazılı açıklamada, eylemler nedeniyle devlet ve özel okullar ile üniversitelerin tatil edildiği duyuruldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.