Macron: “Cezayir Fransa’nın sömürgeciliği sayesinde ulus oldu”

0
110

Fransa’nın “göçmen sayısını sınırlama” gerekçesiyle aldığı vize kısıtlama kararı nedeniyle Fransa ile Cezayir arasında yaşanan kriz Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Cezayir ile ilgili açıklamalarıyla birlikte derinleşti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Cezayir’in “siyasi-askeri bir sistem”le yönetildiğini ve “tamamen yeniden yazılan resmi tarihle ülkede Fransa’ya karşı nefret üretildiğini” iddia ederek, “Cezayir’in Fransa’nın sömürgecilik dönemi sayesinde ulus olduğunu” söyledi. Macron, “Fransız sömürgeciliği öncesinde Cezayir ulusu var mıydı? Fransa’dan önce Cezayir bir Türkiye kolonisiydi.” ifadelerini kullandı.

Fransız medyasında yer alan bilgilere göre Macron, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecit Tebbun’un “zor bir sistem içinde sıkıştığını” iddia ederek, “Cezayir’in sisteminin yorgun düştüğünü, Hirak hareketi tarafından zayıflatıldığını görüyorsunuz” dedi.

Macron’un açıklamalarına tepki gösteren ve ‘kabul edilemez’ bulan Cezayir hükümeti, Paris Büyükelçisi’ni ülkeye geri çağırdı.

Cezayir Cumhurbaşkanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Cezayir, bazı Fransız kaynaklarının aktardığı ve Macron’un yalanlamadığı açıklamaların ardından ülkenin içişlerine kabul edilemez şekilde karışılmasını kategorik olarak reddettiğini ifade etmektedir.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.