Mardin’de Süryanilerin önemli merkezinde çıkan yangında sabotaj iddiası

0
461

Mardin’de Süryaniler için önemli bir merkez olan Deyrulzafaran Manastırı’nda önceki gece çıkan yangında yüzlerce ağaç ve hayvan yandı. Görgü tanıkları ise yangının sabotaj olduğunu ifade ediyor.

Sputnik’te yer alan habere göre, kent merkezine 4 km uzaklıkta bulunan ve 5. yüzyılda inşa edilen tarihi manastırın arazisinde önceki gece çıkan yangın uzun çabalar sonucu söndürülürken yüzlerce ağaç kül oldu. Yangında ayrıca yeni doğum yapmış 2 kedinin de yavrularıyla birlikte yandığı belirtildi.

Görgü tanıkları, yangının sabotaj olduğunu ve 4 kişi tarafından yakıldığını iddia ediyor.

Yangının gece saatlerinde çıktığını belirten Deyrulzafaran Manastırı rehberi,  “Bizim bahçıvanlar oraya gelen bir araç görmüşler. Araç kör bir noktaya girmiş ve araçtan 20-25 yaşlarında 2 kız, 2 erkek inmiş. Arkadaşlar önce fark etmemişler, araç kavşaktan döner dönmez duman çıkmış. Yakıp kaçmışlar. Ben de koşarak gittim ama yangın büyüdüğü için müdahale edemedik. İtfaiyeyi aradık ama dağlık alan olduğu için söndürmekte zorlandı. Biz de dağa tırmanıp söndürmeye çalıştık. 3 saatte zar zor söndürdük. 500’e yakın ağaç yandı. Aralarında 20-30 yıllık çam ağaçları vardı. Bahçede doğuran 2 kedi yeni doğurmuştu. 20 yavruyla birlikte hepsi yandı. En çok onlara üzüldük.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.