MEB yeni eğitim yılını hak gasplarıyla başlatıyor

0
380

Geçtiğimiz hafta öğretmen maaşlarının eğitim alanındaki en büyük yük olduğunu ifade eden Milli Eğitim Bakanlığı, okullara telafi eğitimindeki ek ders ücretlerine yönelik bir yazı gönderdi. Resmi yazıda, canlı ders sayısı haftalık maaş karşılığı olan 15 saatin üzerine çıkmayan öğretmenlerin ek ders ücreti alamayacakları belirtiliyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, eğitimde yaşanan sorunların yükünü öğretmenlere bırakmakla kalmıyor, her fırsatta eğitimcilerin hak gasplarına yöneliyor.

Ek dersler ve ek işlerle geçinme çabalarına rağmen, ücretleri düşürülen öğretmenler bir de bu süreçte esnek çalışmaya maruz kalıyorlar. Bir yandan akşam geç saatlere sarkan iş yükü ortaya çıkarılırken, bir yandan da hafta sonu çalışması özendiriliyor.

“Artık Cumartesi günleri de canlı ders olduğu için öğretmenlerin çalışma günü fiilen 6 güne çıkarılmış durumda. Hatta Cumartesi günü çalışmayı özendirebilmek için hafta sonu ders veren öğretmenlerin ek derslerinin doldurulması gereken 15 saat hesaba katılmadan doğrudan ödeneceği bilgisi de verilmiş durumda. Üstüne üstlük öğretmenler EBA’daki sorunlardan dolayı ertesi günkü canlı dersini ancak akşamları ya da gece yarıları öğrenebiliyor ve velileri de whatsapp gruplarından bilgilendiriyor. Yani öğretmenler artık 6 gün 24 saat çalışıyor diyebiliriz. 6 gün çalışmaya zorlama ve ek ders alma koşullarının zorlaştırılması 21 Eylül’e bir hazırlık olarak değerlendiriliyor. Öğretmenler artık fiilen esnek çalışmaya maruz kalırken bir taraftan da ücretleri de düşürülmeye devam ediyor. “

Kaynak : Sol Gazete

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.