MEB’de Torpil İddiası: AKP’li Enişte Baldızını Sınavsız Atadı

0
889

Milli Eğitim Bakanlığı’nda (MEB) Genel Müdür olan AKP’li eski Samandıra Belediye Başkanı Yusuf Büyük’ün baldızı Hale Bağce Özbaş, sınav ve mülakatlara girmeden bakanlık tarafından görevlendirildi.

Özbaş, önce şube müdürü ardından ise Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirildi.

Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, geçtiğimiz ay Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Hale Bağce Özbaş’ın, bakanlıkta genel müdür olan eniştesi AKP’li eski Samandıra Belediye Başkanı Yusuf Büyük’ün yardımıyla, sınavlara ve mülakatlara girmeden atandığı iddia edildi.

AKP’li Yusuf Büyük’ün bakanlıktaki konumunu kullanarak başka atamalarda da torpil yaptığı iddia edilirken, söz konusu şekilde atanan baldız Özbaş, sınav yoluyla değil bakanlık tarafından atandığını doğrulayarak usulsüzlük iddialarını yalanladı.

Konuyla ilgili konuşan Eğitim İş Başkanı Orhan Yıldırım, bakanlığa verilen ve istisnai durumlar için kullanılması gereken atama yetkisinin, AKP döneminde akraba kayırma yöntemi haline geldiğini belirterek, “Mevzuatta bakanlığa verilen yetki çok istisnai zamanlar ve durumlar için geçerlidir. Bu istisnai şartlar; çok yetkin, alanında uzman, uluslararası deneyimi olanlar için geçerlidir. Yoksa eş, dost, akraba, yeğen, amcasının oğlu gibi sıradan, herhangi bir becerisi olmayan kişilerin, birilerinin hakkı yenilerek o koltuğa getirilmesi için yapılmamıştır. Ne yazık ki AKP dönemindeki Milli Eğitim Bakanları istisna durumunda uygulanması gereken yetkiyi olağan hale getirerek istedikleri torpilli kişileri, istedikleri zaman istedikleri yere atama yoluna gitmişlerdir. Çünkü atadıkları kişilerin normal şartlarda, ne kıdemi ne becerisi ne tecrübesi yeterlidir. Ne de sınavlarda gereken puanı alma becerisine sahiptirler. Dolayısıyla burada alenen siyasi otoritelerin belediye başkanları, milletvekilleri, bakanları ve bunların yakınları üzerinden torpilli bir şekilde hülle yoluyla atamalar yapılmaktadır. Devlette liyakat esastır. MEB çalışanlarının girmiş oldukları objektif sınavlar sonrasında yükselmeleri gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.