Mehmet Ayvalıtaş Davasında Skandal Karar: İki Sanık Beraat Etti

0
479

Gezi Direnişi sırasında hayatını kaybeden 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin görülen ve 6 buçuk yıldır devam eden davanın bugünkü karar duruşmasında, tutuksuz yargılanan iki sanık hakkında beraat kararı verildi.

Gezi eylemlerine destek için İstanbul Ümraniye’deki TEM otoyolu üzerinde gerçekleşen yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin 2 sanığın “taksirle adam öldürme” ve “yaralama” suçlarından 15’er yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılandığı davada bugün karar çıktı.

Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 24. duruşmasına tutuksuz sanıklardan Mehmet Görkem Demirbaş katılırken, Cengiz Aktaş katılmadı.

Duruşmada, 12 Haziran’da görülen celsede sanıkların suçu işlediklerine dair yeterli delil olmadığını gerekçe göstererek beraat talep eden savcının mütalaasının gerekçesiz olduğunu belirten Ayvalıtaş ailesinin avukatı Sevgi Evren Köroğlu, “Bu kaza 2 Haziran 2013 tarihinde yaşandı. Biz o tarihten beri 6 buçuk yıllık süreçte adalet arayışındayız.” dedi.

Söz alan baba Ali Ayvalıtaş oğlunun hayatını kaybetmesinin üzerinden 6,5 yıl geçtiğini anımsatarak, “Oğlum asker olacaktı. Yuvasını kuracak, insanlığa hizmet edecekti. Oğlum yürüyüşe katıldı. Bu suç mu? Sizden ricam size güveniyorum. Tutuklayın bunları. Çocuğum öldürüldü. Eşim hayatını kaybetti. Ben Bypass oldum. Yürüyemiyorum. Allaha sığınıyorum. Kararı sizlerin vicdanına bırakıyorum.” dedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti ise sanıkların üzerlerine yüklenen “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan beraatlerine karar verirken, usül gereği kararı mahkeme salonunda okumadan duruşmayı kapattı.

Mahkeme çıkışı karara isyan eden baba Ayvalıtaş, “Bunlar tam bir faşisttir. Yargı yok, adalet yok.” dedi. Sosyal medya hesabından karara tepki gösteren Mehmet Ayvalıtaş’ın kardeşi Volkan Ayvalıtaş da, “Dünyanın en büyük adalet sarayını da yapsanız, içinde adalet olmayınca boşuna yapmış olursunuz. Unutmayın Mehmet’imi, unutmayın Gezi’yi…” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.