Meriç sınırına çelik duvarın ardından kamera ve radar sistemi kuruluyor

0
304

Yunan hükümeti, sınırın Türkiye tarafını izlemek amacıyla Meriç hududuna izleme kapasitesi 15 kilometreye kadar uzanan radar ve kamera sistemleri monte edecek.

Yunanistan, sınırın Türkiye tarafını gerçek zamanlı izleyebilmek için Meriç kıyısına 3.5-15 kilometre menzilli 11 adet modern kamera ve radar yerleştirecek. Olası bir sığınmacı geçişine karşı alınan tedbirler çerçevesinde, 2019 sonlarında Yunan firmalarına sipariş edilen kamera ve radarlar, sözleşme gereği Mayıs ayı sonuna kadar Meriç sınırına yerleştirilmiş olacak.

Türkiye’yi 15 kilometre derinliğe kadar gerçek zamanda izleyebileceği belirtilen 11 radar ve kameraların yerleştirileceği metal direklerin dikilmesi için gerekli beton dökme çalışmaları tamamlandı bile.

Ayrıca yine Meriç sınırında toplam 26.5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 4.5 metre yüksekliğindeki çelik parmaklıklı duvarın inşası da devam ediyor. Maliyeti 63 milyon Euro olarak hesaplanan duvarın, 2.3 kilometrelik bölümünün inşası tamamlandı. 12 kilometrelik bölümde ise beton dökme çalışmalarının son aşamasına gelindi.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.