MESS Sözleme Görüşmeleri Bugün Başlıyor

0
559

Metal iş kolunda 2019-2021 dönemi Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri bugün başlıyor. Sözleşme masasında işvereni MESS temsil ederken işçileri ise Türk Metal, Öz Çelik İş ve Birleşik Metal İş temsil ediyor. MESS’in Türk Metal ve Birleşik Metal İş ile bugün, Öz Çelik İş ile yarın görüşmesi planlanıyor.

“Patronlar 4-5 Yıllık Sözleşme İstiyor”

MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamalarda MESS’in bu dönemki sözleşme beklentileriyle ilgili bazı ipuçları ortaya koydu. Akkol, MESS üyesi şirketlerin ekonomik büyüklüğünün 30 milyar doların üzerinde olduğunu, metal sanayisinin net satışlarının yarısından fazlasının üyeleri tarafından yapıldığını vurguladı. İmalat sanayi cirosunun dörtte biri ve ihracatının yüzde 39’unun üyelerince gerçekleştirildiğine dikkati çeken Akkol, işçi sendikalarıyla yürütecekleri müzakerelerde ana eksenlerinin “iş yerlerinde çalışma barışının devamı ve ülke sanayisinin rekabet gücünün korunup geliştirilmesi” olacağını dile getirdi. Müzakereler süresince kriz koşullarının dikkate alınacağına inandıklarını dile getiren Akkol, şöyle konuştu: “Ülkemizde işverenler tarafından 3 yıllık sözleşmeler talep edilse de dünyada, metal sanayisindeki toplu iş sözleşmeleri 4-5 yıllık yürürlük süreleriyle yapılıyor. Ülkemizde maalesef henüz bu sürelerle sözleşme yapamıyoruz.”

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise ücretlere 2019’un ilk altı ayında toplam yüzde 26,28 zam talep ettiklerini hatırlatarak “Bir önceki dönem yüzyılın sözleşmesi olarak nitelediğimiz bir sözleşmeyle üyelerimiz önemli kazanımlar elde etti. Fakat son dönemde temel tüketim mallarına gelen zamlar, tüm vatandaşlar gibi metal işçisinin de geçim şartlarını zorluyor” dedi. Türk Metal ikinci altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 1, üçüncü altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 2, dördüncü altı ayda enflasyon oranına artı yüzde 1 ile 2020’de sosyal haklarda enflasyon oranına artı yüzde 3 zam talep ediyor.

Kaynak: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.