Mesut Özil’in Alman Milli Takımı Bırakma Kararı Tartışılıyor

0
1157

Türk kökenli Alman vatandaşı Mesut Özil’in Alman ırkçı kamuoyundaki protestolar karşısında milli takımı bıraktığını açıklaması, Almanya’da tartışma konusu durumunda.

Rusya’da düzenlenen dünya şampiyonasında Almanya’nın elenmesinin sorumluluğu Mesut Özil’e yıkılınca Özil “Kazanınca Alman kaybedince göçmenim” şeklinde tepki gösterdi. Irkçılığın güçlü olduğu Alman eyaleti takımı Bayern-Münih Başkanı Hoeness Mesut Özil’in kararına “İyi etmiş, zaten b.tan oynuyordu” şeklinde tepki gösterirken Almanya Başbakanı Merkel, Özil’in kararı hakkında sözcüsü vasıtasıyla “Saygı duyuyorum, Özil Alman milli takımına büyük katkılar yaptı” açıklamasında bulundu. Mesut Özil’e karşı tepki Özil’in Rusya’daki Dünya Kupası öncesi Erdoğan’ı ziyaret edip fotoğraf çektirmesi üzerine yükselmişti.

Özil’in bu tutumu Başbakan Merkel tarafından da eleştirilmişti. Yaşanan bu tepkilerin 24 Haziran seçimlerinde hem Türkiye hem de Almanya’da Erdoğan’ın oylarına destek sonucu yarattığı ileri sürülmektedir. Bu görüşe göre Almanya’daki Türklerin önemli bir kısmının Erdoğan’a karşı tepkileri, ezilen Türklere karşı tepki olarak algılamakta ve Erdoğan’ı ulusal gurur kaynağı görmektedir. 24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan Almanya’daki seçmenlerin yüzde 64,7’sinin AKP ise yüzde 55,6’sını kazanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.