Milyonlarda dolarlık ihale, Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı Salih Zeki Çakır’ın şirketine verildi

0
91

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı olan Maden Tetkik ve Arama Müdürlüğü’nün (MTA) Oruç Reis Araştırma Gemisi için düzenlenen milyonlarca dolarlık ihale, AKP’li Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı olarak bilinen Salih Zeki Çakır’ın şirketine verildi.

MTA Genel Müdürlüğü 11 Haziran tarihinde “Oruç Reis Araştırma Gemisinin İşletilmesi Hizmet Alımı” adı altında bir ihale düzenledi. Dört şirketin geçerli teklif verdiği belirtilen ihaleyi 4 milyon 815 bin dolar teklif veren Oras Denizcilik ve Ticaret Limited Şirketi aldı. MTA ile şirket arasında yapılan sözleşmeye göre Oruç Reis Gemisi’ni iki yıl boyunda Oras Denizcilik Şirketi işletecek.

Oras Denizcilik, 2019’da en hızlı büyüyen 100 şirket arasında!

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde bilgiye göre milyonlarca dolarlık ihaleyi alan şirketin sahibinin Binali Yıldırım’ın yakın arkadaşı olduğunu bilinen ve uzun yıllardır eski iş ortağı olduğu da iddia edilen Salih Zeki Çakır ile oğlu Çağrı Cihan Çakır olduğu anlaşıldı. TOBB’un 2019 yılı “En hızlı büyüyen 100 şirket” araştırmasına göre, en fazla büyüyen şirketlerden biri de Oras Denizcilik. Şirket 2019 yılında yüzde 664,9 oranında büyüdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.