Mısır’da Protestolar Devam Ediyor

0
472

Mısır’da Cumhurbaşkanı Abbulfettah es-Sisi karşıtı protestolar devam ediyor. Evrensel’de yer alan habere göre Sisi yanlısı halkın da sokağa çıktığı ifade ediliyor.

Mısır’da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıtları ve destekçileri cuma namazı sonrası eş zamanlı gösteriler düzenledi.

AA’nın verdiği bilgiye göre, Mısır’ın Kus ve Kina kentleri, Sisi karşıtı gösterilere sahne oldu. Çok sayıda kişinin katıldığı gösterilerde “Sisi defol”, “Halk rejimin devrilmesini istiyor” şeklinde sloganlar atıldı.

Ahbar el-Yevm gazetesinin internet sitesine göre, Sisi destekçileri ise başkent Kahire’nin doğusunda toplandı. Haberde yüzlerce göstericinin “Yaşa Sisi”, “Çok yaşa Mısır” sloganları attığı belirtildi.

TAHRİR MEYDANI’NA GİDEN YOLLAR KAPATILDI

Sisi karşıtı muhtemel gösterilere önlem amacıyla Kahire’nin merkezindeki Tahrir Meydanı’na giden tüm yollar güvenlik güçlerince kapatıldı. Mısır makamlarından gösterilere ilişkin resmi açıklama yapılmadı ancak yetkililer birkaç gün önce halkı sosyal medya üzerinden yayılan haberlere itibar etmemeye çağırmıştı.

Cumhurbaşkanı Sisi ise Facebook hesabı üzerinden yayımlanan videoda kendisine karşı yapılan gösteriler ve protestolar konusunda endişe duyulmaması çağrısı yapmıştı.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER’DEN ÇAĞRI: GÖSTERİCİLERE SAYGI DUYUN

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, Mısır’daki geniş çaplı tutuklamalardan endişe duyulduğunu belirterek hükümete, göstericilere saygı duyması çağrısında bulundu.

Yüksek Komiser Bachelet, yaptığı yazılı açıklamada, isim vermeden Mısır’da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi karşıtları ve destekçilerinin düzenlediği gösterilere atıfta bulunarak, “Mısır hükümetine uluslararası hukuka göre insanların barışçıl protestoda da bulunma hakkı olduğunu hatırlatıyorum” ifadesini kullandı.

Bachelet, ülkedeki “geniş çaplı tutuklamalardan” endişe duyduğunu vurgulayarak, itidal çağrısı yaptı.

Mısır’daki sivil toplum kuruluşlarına göre aralarında avukat, insan hakları savunucuları, siyasi aktivistler, akademisyenler ve gazetecilerin de bulunduğu 2 binden fazla kişinin ülkedeki pek çok şehirde 20-21 Eylül’deki protestolar öncesi, sırasında ve sonrasında gözaltına alındığı bilgisini paylaşan Bachelet, akabinde bunların bazılarının serbest bırakıldığına dair bilgi aldıklarını aktardı.

Bachelet, Mısır’daki protestolarla bağlantılı geniş çaplı tutuklamaların ardından yapılması gereken hukuki süreçlerdeki eksikliklere ilişkin endişesini dile getirerek, Mısır makamlarını uluslararası norm ve standartlarına uygun olarak ifade özgürlüğü ve barışçıl toplanma haklarına tam olarak saygı duymaya çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.