Mızraklı ve Yılmaz Aleyhine İfade Veren Sanığa “Ödül”

0
1228

Yerine kayyum atanan ve geçtiğimiz gün tutuklanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı ve Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Keziban Yılmaz aleyhine ifade veren “tanık” Hicran Berna Ayverdi, tutuklu yargılandığı davadan tahliye edildi.

“Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan ve tutuklu bulunan sözde tanık Hicran Berna Ayverdi’nin, Mızraklı ve Yılmaz aleyhine ifade vermesinin hemen ardından tahliye edildiği ortaya çıktı.

Seçime 11 gün kala bulunduğu Kayseri Kapalı Kadın Hapishanesi’nde Mızraklı’nın “bir örgüt mensubunu tedavi ettiği”, seçime 4 gün kala ise Kayapınar Belediye Eşbaşkanı Yılmaz hakkında “örgütün hukuk komisyonunda yer aldığı, taş atan çocukların tahliye edilmesi için mücadele verdiği” yönünde ifade veren Hicran Berna Ayverdi’nin, ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

Ayverdi, Nusaybin’de sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 26 Mayıs 2016’da 42 kişiyle birlikte “teslim” olmuştu.

Etkin Pişmanlık Yasası’ndan faydalanan Ayverdi, emniyet, savcılık ve mahkeme ifadelerinin hiçbirinde Belediye Başkanları ile ilgili ifade vermezken, 3 yıl sonra, seçime 11 gün kala Selçuk Mızraklı, 4 gün kala ise Keziban Yılmaz aleyhine ifade verdi.

Mızraklı ve Yılmaz, Ayverdi’nin ifadeleriyle 21 Ekim’de gözaltına alınarak ertesi gün “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.