Muhalif basına baskılar sürüyor: Evrensel’e bir ilan kesme cezası daha

0
450

Basın İlan Kurumu (BİK), Evrensel Gazetesi’nin Nisan sayısında yer alan bir haber dolayısıyla, gazeteye 5 günlük ilan kesme cezası verdi.

Geçtiğimiz ay 45 gün süreyle Evrwnsel’e resmi ilan ve reklamların kesilmesi kararı veren BİK, gazeteye yeni bir ilan kesme cezası daha verdi.

BİK’in verdiği cezanın gerekçesi ise gazetenin 16 Nisan tarihli sayısında yer alan “CHP’li Özel’den Altun’a izinsiz inşaat tepkisi” başlıklı haberin ahlaka aykırı bulunması.

Yayımlanan haberde CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel’in, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki ikametinin yanındaki vakıf arazisine işlem yapmasına dair tepkileri yer almıştı.

Gazete yetkilerinin karara ilişkin BİK’e yaptığı savunmada, haberin ahlaka aykırı olduğunu iddia etmenin yayın çizgisini, işçi ve emekçilerin sesi olarak belirlemiş bir gazete olan Evrensel’in kişilik hakkının ihlali olduğu vurgulanarak, “Bir milletvekilinin basın açıklaması olan ve şikayetçiyi ve hakkında soruşturma açılmasını ahlaka aykırı olarak kabul etmek ne hukuka ne de yasaya uyar.” denildi.

Haberin gerçeğe aykırı olduğunu savunan Basın İlan Kurumu ise, “Şikayetçi hakkında haksız bir isnat niteliğindedir ve gazetenin bu haber ile ilgili olarak gerekli araştırmayı yapmadan bu haberi yayınladığını ortaya koymaktadır. Böylece Günlük Evrensel gazetesinin, bu haberi ile basının haber verme ve ifade özgürlüğünün sınırlarını aşarak, bu haberi gereğince araştırma yapmadan yayınlayarak ve bu konuda şikayetçi hakkında da haksız isnatlarda bulunarak…” ifadelerini kullanarak, Basın Ahlak Esasları Hakkında 129 sayılı Genel Kurul kararının 1. maddesi ile bu maddenin (ı) bendini ihlal edildiğini söyledi ve 5 günlük ilan kesme cezası verilmesine hükmetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.