Muhalif Rus gazeteci kadın kendini yaktı

0
367

Reuters’in haberine göre Irina Slavina adlı gazeteci Cuma günü kendisini yakarak öldü.

Koza Press adlı küçük bir yerel haber bürosunun editörlüğünü yapan Irina Slavina Facebook’a yazdığı iletide “Sizleri ölümümden Rusya Federasyonu’nu sorumlu tutmaya çağırıyorum” dedi. Irina Slavina Perşembe günü 12 polisin evine baskın düzenleyip Açık Rusya isimli muhalefet grubuna ait broşür, bildiri ve banka hesabı aramak amacıyla kendisinin, eşinin ve kızının defterlerini, bilgisayar ve telefonlarını götürdüğünü yazdı. Batılı medya, Irına Slavina’nın geçen yıl katıldığı bir eylemden dolayı 50 Avro karşılığında para cezası almış olduğunu yazdı.

Açık Rusya adlı muhalefet, Michail Chodorkovski liderliğinde bir grup. Şimdi sürgünde olan Chodorkovski Rusya’nın en zengin dünyanın da 16’ıncı büyük kapitalistiydi. Chodorkovski Batı basını tarafından büyük ilgi görüyor. BBC’ye göre polis Nizjnij Novgorod şehrinde başka evleri de bastı. Polislerin çeşitli muhalefet gruplarına yardım eden zengin bir kapitalistle ilgilendikleri bildiriliyor.

Beyaz Rusya’daki Lukaşenko iktidarına karşı Turuncu Devrim girişimleri devam ederken Batı basınında Rusya’daki muhalefetle ile ilgili haberlerin yoğunlaşması dikkat çekti.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.