Myanmar’da tartışılan ve sonrasında askeri müdahale gerçekleşen 2020 seçim sonuçları geçersiz sayıldı

0
113

Myanmar’da geçtiğimiz yıl düzenlenen genel seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla yönetime el koyan askeri rejimin kurduğu Birlik Seçim Komisyonu, 8 Kasım 2020 seçimlerinin sonucunu geçersiz saydı.

Myanmar’da ordu, ülkenin eski fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii’nin partisinin iktidara geldiği 8 Kasım 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı gerekçesiyle 1 Şubat 2021 yılında darbe yapmıştı.

Askeri darbenin ardından Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ile iktidar partisi yöneticisi gözaltına alınmış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan edilmişti.

Askeri rejimin kurduğu Birlik Seçim Komisyonu’nun (UEC) Başkanı Thein Soe, 2020 seçimlerinde Suu Çii’nin partisi Ulusal Demokrasi Birliği’nin (NLD) hile yaptığı iddialarına ilişkin soruşturmayı tamamladıklarını açıkladı.

11 milyondan fazla oyda hile yapıldığını ileri süren UEC Başkanı Soe, “NLD, Covid-19 yasaklarını kendi lehine kullanarak diğer partilerin adaylarını güçsüz kılmıştır. Özgür ve adil bir ortamda yapılmayan 2020 seçimlerinin sonuçları iptal edilmiştir” dedi. Soe, yeni genel seçimlerin ne zaman düzenleneceğine dair bilgi vermedi.

Birlik Seçim Komisyonu 13 Temmuz’da, seçimlerde kullanılan oy toplamının üçte birinin hileli olduğunu tespit ettiklerini açıklamıştı. Myanmar’da 8 Kasım 2020’de düzenlenen genel seçimde ülkenin eski fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Suu Çii’nin partisi NLD, Mecliste 238 ve Senatoda 138 sandalye kazanarak iktidarını korumuştu. Ordunun desteklediği Birlik, Dayanışma ve Kalkınma Partisinin (USDP) lideri Than Htay, oy sayımlarında NLD görevlilerinin birçok sandıkta parti oylarını ikişer, üçer defa sayarak hile yaptığı iddiasında bulunmuştu. Seçim Komisyonu, hile iddialarının asılsız olduğu ve NLD’nin seçimleri kazandığı yönünde hüküm vermişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 899 kişi öldü, binlerce gösterici gözaltına alındı. Ülkede geniş katılımlı gösteriler sürerken, üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor. (AA)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.