NATO zirvesi öncesi Genel Sekreter Jens Stoltenberg’ten açıklama

0
103

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek NATO Zirvesi öncesinde açıklamalarda bulundu.

NATO Zirvesi’nde liderlerin birçok konuyu ele alacaklarını, bunlar arasında Rusya ve Çin’in de bulunduğunu söyleyen Stoltenberg, “Bugün transatlantik ilişkilerimizde yeni bir sayfa açıyoruz.” dedi. Stoltenberg, Çin için daha esnek ifadeler tercih ederken, hedefte Rusya vardı. Stoltenberg, “Rusya ile ilişkilerimiz Soğuk Savaş’tan beri en düşük seviyesinde. Bunun nedeni Rusya’nın saldırgan eylemleri. İnanıyorum ki liderler Rusya’ya yönelik ‘diyalog ile birleştirilmiş güçlü savunma’ şeklindeki ikili yaklaşımımızı teyit edecek.” dedi.

Stoltenberg, NATO ülkeleri liderleri zirveye gelmeden önce NATO karargahında gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çin bize yaklaşıyor. Onları siber uzayda görüyoruz, Çin’i Afrika’da görüyoruz, ancak Çin’in kendi kritik altyapımıza büyük yatırım yaptığını da görüyoruz.” ifadelerinin ardından “Çin’in bizim değerlerimizi paylaşmadığını biliyoruz… İttifak olarak birlikte karşılık vermemiz gerekiyor.” dedi ve NATO’nun Çin’i düşman olarak görmediğini sözlerine ekledi.

Savunma harcamalarındaki artışın sürmesi gerektiğini belirten Stoltenberg, “Bugün alacağımız kararlarla güçlü bir birlik ve kararlılık mesajı vereceğimize, NATO’yu küresel rekabet ortamında daha güçlü yapacağımıza inanıyorum.” açıklamasını yaptı.

Liderlerin NATO 2030 gündemini de bugünkü toplantıda onaylayacağını da kaydeden Stoltenberg bunun kolektif savunmanın güçlendirilmesi, mukavemetin kuvvetlendirilmesi ve NATO’nun teknolojisinin ilerletilmesini içerdiğini söyledi.

NATO’nun Afganistan’daki misyonunu sonlandırma kararıyla birlikte, Afgan güvenlik güçlerine mali yardımın süreceğini belirten Stoltenberg, Afgan güvenlik güçlerinin ülke dışında eğitimi üzerine durduklarını belirtti. “Havaalanı dahil kritik altyapıların nasıl sürdürülebilir olacağı konusunda da çalışıyoruz.” diyen Stoltenberg, “NATO destek sağlamayı planlıyor. Kabil’deki uluslararası havalimanını nasıl sürdürülebilir kılabileceğimiz konusunda ABD ve Türkiye gibi bazı NATO ülkeleri de doğrudan diyalog içindeler. Bu hem NATO müttefikleri hem de tüm uluslararası camia için diplomatik mevcudiyet ve yardımların devamı bakımından önemli.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.