NORVEÇ’TE KORONAYLA MÜCADELEDE OLAĞANÜSTÜ SIKI ÖNLEMLER

0
189

İlkin Çin virüsü deniyordu, şimdi İngiliz virüsü oldu. Korona virüsünün İngiltere’de mutasyona uğraması Avrupa’da büyük endişe yarattı. İsveç’te ölü sayısı 11 bini geçmiş iken İngiliz virüsünün sıçradığı saptanan Norveç hükümeti 22 Ocak’ı 23’e bağlayan gece toplanarak aldığı yeni ve sert önlemleri 23 Ocak sabahı açıkladı.

Sağlık Bakanı Bent Høie basına yaptığı açıklamada koronayla mücadelede Oslo Bölgesi için getirdikleri yeni sert sınırlamaları anlattı. En az 13 yeni sınırlama başlatılıyor. Yiyecek satan dükkanlar, eczaneler ve benzinlikler dışındaki mağazalar 31 Ocak tarihine kadar kapanacak. Bunlara AVM’ler ve içki satan mağazalar dahildir. Cenazeler hariç, gerek ev içinde gerekse ev dışında bütün toplanmalar ve etkinlikler yasaklanıyor. Yeni önlemler şu bölgeleri kapsıyor: Oslo, Enebakk, Ås, Vestby, Nesodden, Indre Østfold, Moss, Frogn och Våler. Yetkililer mutosyana uğramış virüsün hem daha hızlı yayıldığını hem de yüzde 30 daha tehlikeli olduğunu belirtiyorlar. İsveç Radyosu hükümetin kararı üzerine dün yiyecek satan mağazalar önünde kuyruklar oluştuğunu içki satan mağazalar önündeki kuyrukların ise 100 metreye ulaştığını belirtti. Norveç’te alınan önlemlerin bugüne kadarki en sert önlemler olduğu belirtiliyor.

İsveç, 14 Şubat tarihine kadar sınırlarını Norveç’e kapatma kararı aldığını açıkladı. İsveç Halk Sağlığı Kurulu (FHM) Norveç’ten gelen ve yeni gelmiş olan herkesi çevreyle temas kurmaktan uzak durmaya ve covid testinden geçmeye çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.