Nuriye ve Semih Tutsak Edilmeye Devam Ediliyor

0
1136

6A2551B7-9956-43AA-A92A-4937BD0283FEKHK ile işlerinden atılan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tutukluluklarına devam kararı verildi.

Açlık grevindeki öğretmenler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşmasında tutuklulukları 20 Ekim’de görülecek olan mahkemeye kadar ertelendi. Duruşmadan 2 gün önce Numune Hastanesi’ne kaldırılan Nuriye Gülmen sağlık durumu uygun değil denilerek mahkemeye getirilmedi.

Semih Özakça mahkemede yaptığı savunmada “ Ezilen sömürülen işlerinden atılan emekçiler adına ezilenlerin sıklıkla karşılaştığı bu durumu ekmeğinden edilmiş bir öğretmen olarak ben de yaşadım. Bir cinayete ancak bu kadar tanıklık edilir diye düşünüyorum. İşine geri dönme talebiyle başladığım oturma eyleminde işkence ile gözaltına alınıp savcılığa götürüldüğümde başladı cinayet. Cinayet işleyenler yargılanıyorsa mahkemelerinizde beni tanık olarak yazın. Sırtınızda afilli yargıç cübbeleri karar vereceksiniz. Sahi çoktan kırmadınız mı kalemimizi? Elinizdeki iddianame senaryonuz. Hiç kimse benden bu adaletsizliğe karşı boyun eğmemi beklemesin. Savunma yapması gereken, ufak bir açıklama bile yapmadan koltuklarında oturan AKP iktidarıdır. Onuruyla ekmeğini kazanan bir sınıf öğretmeniyken önce işimden atıldım. Bu kabullenebilir bir durum değildi. Direnmenin, karşı gelemenin her bedelini yaşadık. Ben işinden atılmış bir sınıf öğretmeniyim, köleliğe karşı mücadele eden Spartaküs’üm, firavuna karşı Musa’yım, ‘Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan’ diyen Pir Sultan Abdal’ım, ‘Yarin yanağından gayri herşey ortaktır’ diyen Şeyh Bedrettin’im, İsrail zulmüne karşı dövüşen Filistinli’yim, dünyanın her köşesinde haksızlığa uğrayan ve mücadele eden kim varsa oyum.” dedi.

Davanın bir diğer sanığı Acun Karadağ ise Nuriye Gülmen savunma yapmadan kendisinin de yapmayacağını söyledi.

30 kişinin dışında kimsenin alınmadığı mahkemeye giremeyen katılımcılar cezaevi önünde basın açıklaması yapmak istedi. Yasak var diyerek açıklamaya saldıran polis bir kişiyi de gözaltına aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.