Ocak ayında yitirdiğimiz devrimcileri andık

0
362

Odak Dergisi ile Eğitim ve Dayanışma Hareketi, Mustafa Suphi’ler ve Ömer Yazgan’lar nezdinde Ocak ayında yitirilen devrimcilerin anmasını gerçekleştirdi.

Anma, ZOOM programı üzerinden yapıldı.

Açılış konuşması ve saygı duruşu ile başlayan anma, Hamza Yalçın’ın konuşması ile devam etti.

Yalçın, Mustafa Suphilerle Ömerlerin katledilmelerinin birbirinden 62 yıl arayla aynı geceye ve çok önemli dönemlere denk geldiğini belirtti. Mustafa Suphilerin Kurtuluş Savaşı’na işçilerin, emekçilerin ve sosyalizmin damgasını vurarak Türk, Kürt, Sünni, Alevi bütün kesimlerden halkın kardeşçe yaşadığı bir ülke kurmak istediklerini; 15’lerin ölümüyle Türkiye devrimci hareketinin Kurtuluş Savaşı’na bağımsız bir güç olarak katkıda bulunma olanağını kaybettiğini ve bunun hem dünya devrimi hem de Türkiye için çok büyük kayıplara yol açtığını söyledi.

Ömerlerin 1980’de askeri cuntaya direnme iradesi ortaya koydukları için idam edildiklerini belirten Yalçın, “Eğer Türkiye solu olarak o günlerde etkili bir direniş geliştirebilmiş olsaydık Türkiye’nin kaderi değişirdi” dedi. Daha sonra Türkiye’deki durumu özetledi ve çıkış yolunun Türkiye devrimci hareketinin güçlü ve birbiriyle dayanışma halinde örgütler ve yeni bir sol kültür yaratarak birleşmesinde olduğunu belirtti.

Yalçın’ın konuşmasının ardından anmaya mesaj ve başarı dileklerini yollayan kurumlar ifade edildi. Devrimci Kültür ve Dostluk Derneği’nin mesajı okundu. Ardından ise hazırlanan sinevizyon gösterimine geçildi.

Sinevizyon gösteriminden sonra idam edilen arkadaşlarımız ile ilgili anılara değinildi. Bu bölümde çeşitli konuşmalar yapıldı.

Son olarak okunan şiirler ile birlikte Mustafa Suphi’ler ve “O Şafağın Atlıları”nın anması sonlandırıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.