Öcalan’ın “Üçüncü Yol” Çağrısına DBP’den Yanıt: İl ve İlçe Örgütleri Feshedildi

0
1528

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının sonuçlarına ilişkin bir yazılı açıklama yayımlayarak, il ve ilçe örgütlerini feshettiği açıkladı.

Açıklamada söz konusu karar “yeniden yapılandırma” olarak tanımlandı.

Yapılan açıklamada, “Partimiz DBP bu tarihsel siyasi sürece denk düşecek bir misyonla yeniden yapılandırma tartışmalarını yerel, bölge ve merkez yürütme kurulu toplantılarıyla yürütmüştür. Bu tartışma ve kararlaşmalar ekseninde faşizme karşı demokratik siyasetin örgütlenmesinde Türkiye’de partimizin mevcut il ve ilçe örgütlerini feshederek tüm kadrolarını demokratik siyaset kurumlarının ve demokratik toplumun örgütlenmesine dahil edilmesini kararlaştırmıştır.” denildi.

Ayrıca yayımlanan açıklamada Abdullah Öcalan’ın yerel seçimler öncesi gündeme getirdiği “üçüncü yol” çizgisine atıf yapılarak, “Özelde Türkiye’de ve genelde Ortadoğu’da iflas etmiş ulus devletçilik politikalarının sürdürebilirliği çok kalmamıştır. Türkiye’de de bu durum özellikle tek adam rejimine dayalı sistemin tüm ısrarlı dayatmalarına rağmen bir yılını doldurmadan 31 Mart seçimlerinde halklar tarafından veto edilmesi, üçüncü alternatif yolun geliştirilmesine hem zemin sunmuştur hem de halklar nezdinde meşruiyet sağlamıştır.” ifadelerine yer verildi.

Öcalan’ın avukatlarıyla dün yaptığı görüşme ile aynı dönemde DBP’nin “üçüncü yol”a vurgu yaparak kendini feshetme kararı ise dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.