ODTÜ Polisler Tarafından İşgal Edildi

0
1181

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüs alanı içindeki Kavaklık adı verilen alanda yapılmak istenilen ve Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bünyesinde kurulması planlanan öğrenci yurdunun yapımına çeşitli nedenlerle karşı çıkan ve 52 gündür direnen öğrenci ve akademisyenlere polis saldırısı gerçekleştirildi. 

Çok sayıda polisin girdiği Kavaklık adlı alanda öğrencilere yönelik saldırının ardından ağaç kıyımı ve inşaat çalışması başladı.

Olayın sosyal medyada paylaşılarak duyulmasının üzerine ağaçların katledilmesini engellemek için bölgeye gelen vatandaşlara da polis saldırısı gerçekleşti.

Polis şiddetinin ardından kafasından yaralandığı belirtilen bir kişinin hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Öğrenciler, yapılacak yurdun ODTÜ’ye ait olması, yurt yapılacak alanın üniversite öğrencileri, akademisyen ve diğer üniversite bileşenlerince belirlenen ve doğanın zarar görmeyeceği, ağaçların katledilmeyeceği bir alanda yapılmasını önermişti.

ODTÜ rektörlüğü tarafından öğrencilerin tüm taleplerinin reddedilmesi ve inşaat kararının alınmasının ardından öğretmenler ve öğrenciler yurt alanı olarak belirlenen Kavaklık adlı ağaçlık bölgede çadırlar kurarak inşaatın yapımını engellemek aracıyla nöbet tutmaya başlamışlardı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.