Öğrencisini taciz ettiğini pişkince anlatan Celal Şengör’e akademisyenlerden tepki

0
173

İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör’ün bir öğrencisini nasıl taciz ettiğini açıkladığı pişkin video, sosyal medyada tepkiyle karşılandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Üniversite Katılımcıları Derneği (ÜKD) muhtemelen üniversitede geçtiği tahmin edilen taciz itirafı hakkında İTÜ’yü disiplin soruşturması başlatmaya çağırdı.

ÜKD olayın “haklı bir öfkeye neden olduğunu” ifade ederken, “Yayınlanan videosundaki konuşmasından olay tam olarak anlaşılmamakta ve her durumda üniversitenin yetkili kurulları tarafından bir disiplin soruşturması gerektirmektedir” ifadelerini kullandı.

“Ne bilimle ne insanlığın ileri kazanımlarıyla bağdaşmaz”

Soruşturmanın sonuçlarına göre daha sağlıklı bir değerlendirmeyi kamuoyuyla paylaşacağını belirten ÜKD, açıklamasında şöyle dedi:

“Ancak tacizin ötesinde yayınlanan videodaki konuşmanın kendisi cinsiyetçiliği, kadınların aşağılanması ile açık bir gericiliği barındırmaktadır. Kız çocuklarının babaları tarafından dövülmediği takdirde hayatta yanlışlar yapacağı gibi ne bilimle ne insanlığın ileri kazanımlarıyla bağdaşmayan bu görüşleri ÜKD açıkça kınamaktadır.”

Şengör’ün daha önce verdiği demeçlere de atıfta bulunan ÜKD, “Öte yandan daha önce porno sektörünü öven, 12 Eylül faşizmini aklamaya çalışan, devlet güçlerince dışkı yedirmeyi işkence olarak görmeyen Celal Şengör’ün bu ifadelerine şaşırmıyoruz” dedi.

“Türkiye sermaye sınıfının akademideki temsilcisi”

ÜKD açıklamasını, “Her zaman emekçi sınıflara karşıtlığı ile bilinen Şengör, Türkiye sermaye sınıfının akademideki doğrudan temsilcisi durumundadır ve aşağı yukarı bu sınıfın ne kadar çürüdüğünü yansıtmaktadır” şeklinde sürdürürken, tüm bilim emekçileri ve ülkenin halkı adına sürecin takipçisi olacağını belirterek sonlandırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.