Onur Yaser Can davasında karar: “Adaletsizlik öldürdü”

0
436

Karakolda maruz kaldığı işkencenin ardından yaşamına son veren Onur Yaser Can’ın davasında yıllar sonra karar açıklandı. Mahkeme, sanık polislere yalnızca “evrakta sahtecilik” suçundan 6 yıl, 5 ay 15’er gün ceza verdi.

Dün, İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın karar duruşmasında sanık polis Soner Gündoğdu ve taraf avukatları katıldı. Duruşmayı CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Saniye Yurdakul ile birlikte çok sayıda insan izledi.

“Babamı adaletsizlik öldürdü”

Duruşmada söz alan Onur Yaser Can’ın kızkardeşi Ezgi Sevgi Can, babası Mevlüt Can’ı 8 Ekim’de kaybettiklerini belirterek, “Babam güçlü bir insandı, siz tanıdınız. Babamı öldüren, annemi öldüren şey evlat acısının yanı sıra adaletsizliktir. Babam mahkemenin, avukatların ortaya çıkarması gereken delilleri 9 yılda tek tek ortaya çıkardı” dedi.

“Polisler işkence yaptı”

Sanık polislerin Onur Yaser Can’a yaptığı işkenceyi örtmek için evraklarda sahtecilik yaptığını aktaran Ezgi Sevgi Can, “Bu dava basit bir evrakta sahtecilik davası değildir. Yapılan sahtecilik, işkenceyi örtbas etmek için yapılmıştır. Bunların hiçbiri amirlerinin emri olmadan hareket dahi edemez. Sanık polislerin o dönem abileri olan amirleri bugün FETÖ’den ceza aldı. Bu polisler amirlerinin emriyle evrakta sahtecilik yapmıştır” ifadelerinde bulundu.

“Adalet için geç kaldınız”

Mahkeme başkanının, “İçiniz rahat olsun tüm dosyayı ve delilleri okuduk” demesi üzerine, Ezgi Sevgi Can, “Babamı da kaybettiğim için artık güvenimi de kaybettim, o yüzden tekrar anlatıyorum. Adalet için çok geç kaldınız. Sizden mütalaadaki en üst sınırdan ceza vermenizi istiyorum ama o mütalaa zaten eksik olduğu için çıkacak karar zaten benim için eksik olacak. Ben tüm ailemi kaybettim, bir tek geriye benim canım kaldı, kararınızı gecikmiş bir adalet olsa da bunu düşünerek vermenizi rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

Şaka gibi cezalar

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Salih Bahar ve Soner Gündoğdu’nun, “kamu görevlisi olarak sahte belge düzenleme” suçundan alt sınırdan uzaklaşarak 4 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına hükmetti. Sanıkların mahkemedeki tutum ve davranışlarını dikkate alan mahkeme heyeti cezayı 3 yıl 4 aya indirdi. Sanıkların “resmi belgeyi bozmak ve yok etmek” suçlarından alt sınırdan uzaklaşılarak 2 yıl 6 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar veren mahkeme heyeti, sanıkların kamu görevlisi olmaları nedeniyle cezayı 3 yıl 9 aya çıkardı. Sanıkların tutum ve davranışlarını dikkate alan mahkeme heyeti hapis cezasının 3 yıl 1 ay 15 gün olmasını kararlaştırdı. Sanıklar böylece 2 farklı suçtan 6 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme sanıkların tutuklanmasını gerekli görmedi. Sanıklar cezaya itiraz yoluna gidecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.