Ordu’da bir ilçe daha maden sahası yapılıyor: “Kent, maden, HES, taş ocakları ile yaşanmaz hale getiriliyor”

0
126

Ordu’da bir ilçe daha maden sahası kapsamına getirilecek yerler arasına alındı. Üzerinde kapalı orman sahası olduğu belirtilen İkizce ilçesindeki alan, maden sahası yapılarak talan edilecek.

Türkiye’de toplamda 45 ilde 181 alanda maden çıkarılması için arama ihaleleri ve işletme süreçleri başlatıldı. Bu alanlardan birisi de Ordu’nun İkizce ilçesi. İkizce-Ünye arasında bulunan ve kapalı orman sahası olduğu ifade edilen alan için Ordu Çevre Derneği tarafından yapılan açıklamada, “Kent, bütün ilçeleriyle maden, HES, taş ocaklarıyla yaşanmaz hale getirilmeye devam ediliyor. Bir ilçemizde daha maden sahası ihale edilecekler kapsamına alındı” denildi.

Dernek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Aynı tarihte Ünye, Korgan, Fatsa, Kumru arasında bir alanın da ihalesi var. 45 ile 181 alanda yapılacak ihaleler ve işletme çalışmaları yerli ve yabancı şirketlere hizmet anlamına gelmektedir. Bu çalışmalar ekolojik yaşamı tehdit ediyor. İklim değişikliğini tetikliyor. Bu zamana kadar yapılan maden işletmelerinin ormanlara, suya, tarım arazilerine verdikleri zararları yakından biliyoruz. Artık yeter. Doğanın ve yaşam alanlarının talan edilmesi durmalı, geleceğiz yok edilmemelidir. Ordu Çevre Derneği olarak toprağımıza, suyumuza, ormanımıza; geleceğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.