Öykü Arin’in Tedavisi İçin Kritik Süreç Başladı

0
573

Löseminin bir çeşidi olan Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) hastalığına yakalanan ve babasından yapılan yarı uyumlu kök hücre nakliyle tedavi sürecine başlayan Öykü Arin için 2 yıllık kritik süreç başladı. Naklin ardından 6 ay tamamlandığında Öykü’nün kullandığı ilik savaşını engelleyen ilaçlardan biri kesilecek.

Öykü’nün 1 Haziran’da babasından nakil olduğunu ve tutan naklin üzerinden 5,5 ay geçtiğini belirten baba Yazıcı, “Neredeyse 6 ay olacak ve 6 ayın tamamlandığı süreç önemli, çünkü kullandığı ilik savaşını engelleyen ilaçlardan biri kesilecek. İlacın kesilmesiyle ilik savaşı riski bir süre artıyormuş, bu yüzden 6 ay bizim için kritik bir aşama olacak. İlk 1 yıl çok kritik” diye konuştu.

Ayrıca Öykü’nün hâlâ çok yoğun ilaç kullandığını ve topluma karışmasının yasak olduğunu belirten Yazıcı, “Yemek içmek gibi bir sürü yasakları devam ediyor. Topluma karışması ilk bir yılın sonunda mümkün olacak. Hâlâ hastaneye çok yakın bir yerde oturmaya devam ediyoruz, tedavi evden devam ediyor” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.