Pamukkale Üniversitesi’nin HDP ile ilgili ayrıştırıcı sınav soruları tepki topladı

0
94

Denizli’de bulunan Pamukkale Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerine final sınavlarında HDP ile ilgili skandal sorular yöneltildi. Ayrıştırıcı ifadelerin kullanıldığı sorulara tepki gelirken, HDP sorularla ilgili suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümü birinci sınıflarda final dönemi sorusu olarak öğrencilerin karşısına önce “Türk savcılığı ülkenin üst mahkemesinden hangi Kürt yanlısı ana muhalefet partisinin yasaklanmasını istedi.” sorusu çıktı. Sorunun yanıt seçeneklerinde İYİ Parti, MHP, HDP, Saadet Partisi ve AKP yer aldı.

Bir diğer soruda ise hangi kurumun Kürt yanlısı muhalefet partisini yasaklayabileceği soruldu. Cevaplarda Yargı Uyuşmazlıkları Mahkemesi, HSK, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay seçenekleri yer aldı.

Denizli Merkezefendi CHP İlçe Başkanı Ali Osman Horzum soruların derslerle ilgili olmadığını, eğitimin siyasete alet edildiğini ifade ederek, toplumu bölerek iktidarlarını sürdürmeye çalıştıklarını belirtti.

HDP Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu Sözcüsü Salim Kaplan ise suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek “Bu sorunun pedagojiyle alakası yoktur ve öyle izah edilemez. Bu mümkün değil. Sorunun kendisi, ceza hukuku açısından ‘halkı kin ve düşmanlığı sevk etmek’ suçu taşımaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sözcü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.