Pandemide sınıf farkı: Virüs yoksulu vuruyor

0
506

Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulaması koronavirüs pandemisinin yoğun olarak görüldüğü ilçeleri gösterirken, bu ilçelerin ise emekçilerin ağırlıkta olduğu yerler olduğu görüldü.

İstanbul’da “Hayat Eve Sığar” uygulaması koronavirüs bulaşısında sınıf farkını gözler önüne seriyor. Bakanlığın uygulamasında örneğin çarpık ve yoğun yapılaşmanın olduğu Şirinevler bölgesinde koronavirüs haritası kırmızı renkli gösterirken, hemen yanındaki Ataköy’de ise hastalığın pek fazla yayılmadığı görülüyor.

Birgün’den Yaren Çolak’ın haberine göre Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, “Ne yazık ki hastalık ile yoksulluk arasında neden sonuç ilişkisi var” diyor.

Ataköy’de insanların daha çok yeşil alana sahip ve daha az katlı binalarda yaşadığını ancak vaka sayısı en fazla yerlerden biri olan Şirinevler’de böyle bir durumun söz konusu olmadığını da vurgulayan Prof. Dr. Saltık, “Ataköy bulunduğu konum bakımından denize kıyı, o yüzden başka insan topluluklarıyla ilişkisi yok. Ama Şirinevler kuzeyinden, doğusundan, batısından kuşatılmış durumda, öbür nüfus topluluklarıyla yoğun bir ilişkisi var. Sosyo-ekonomik farklılıklar nedeniyle Şirinevler’de insanlar çok katlı apartmanlarda, dairelerde yaşıyor. Ortalama hane halkı sayısı belki de 5’in üstünde, Türkiye ortalaması 3,5 iken. Dolayısıyla insanların yaşadığı konutlara da bakarak temasın az olduğunu görüyoruz” dedi.

YOKSULLAR DAHA ÇOK ÖLÜR

“Yoksullar daima daha çok hasta olur, daima daha çok ölürler” diyen Prof. Dr. Saltık, “Sağlık Bakanlığı Türkiye ile ilgili çok veri açıklamadı ama örneğin New York oldukça tipik. New York’ta daha çok Siyahlar, Latinliler ve Kızılderililer daha çok işsiz, daha çok yoksul, daha çok güvencesiz ve evsiz. Bu insanların daha çok hastalığa yakalandığını, daha çok öldüğünü görüyoruz. Yoksullukla hastalık arasındaki ilişki nedensel bir ilişkidir. Bu kısır döngü ne yazık ki sürüp gidiyor. Ataköy ve Şirinevler karşılaştırmasında gördüğümüz de bunun tipik bir yansıması” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.