Paris İklim Anlaşması Meclis’te kabul edildi

0
83

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 16-23 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen  Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu görüşmelerinde, Paris İklim Anlaşmasını TBMM’nin onayına sunmayı planladıklarını duyurmasının ardından, söz konusu kanun teklifi Meclis’te görüşülerek kabul edildi.

Türkiye’nin, 2015’te imzaladığı ancak onaylamadığı Paris İklim Anlaşması’nın onaylanmasına ilişkin kanun teklifi bugün Meclis Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edildi. Dün TBMM Dışişleri Komisyonu’ndan oy birliğiyle geçen teklif, Genel Kurul’da 353 oyla kabul edildi.

Türkiye anlaşmanın yürürlüğe girdiği 2016’dan bu yana Eritre, İran, Irak, Libya, Yemen ile birlikte onaylama sürecini tamamlamayan 6 ülkeden biriydi. Ayrıca Türkiye, anlaşmayı onaylamayan tek G20 ülkesi konumundaydı.

BM Genel Kurulu’nda Paris Anlaşması ile iklim kriziyle mücadele edeceğini belirten Erdoğan’ın, ülkenin doğal kaynaklarına ve doğal yaşam alanlarına yönelik yağmacı tutumu göz önüne alındığında Meclis’te atılan adımı “prestijini korumaya” yönelik adım olarak değerlendiren Çevre Örgütleri ise Paris Anlaşması’ndan bir şey beklemediklerini ve anlaşmaya imza atan ülkelerin iktidarlarını da samimi bulmadıklarını ifade ediyor.

Paris İklim Anlaşması, ülkelere bir azaltım hedefi koymazken, taraf ülkelerin kendi iradeleriyle belirlediği ulusal katkı beyanlarının küresel ısınmayı iki derecenin altında tutmayı ve bu amaç için de ülkelerin ortak çalışmasını sağlamayı hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.