Paris’te Adama ve Floyd için binlerce genç toplandı

0
387

“Adalet Yoksa Barış Da Yok” sloganı ile toplanan 20 bini aşkın genç, Paris Adalet Sarayı önünde Adama ve Floyd için korsan eylem yaptı.

Adama Traore de Georg Floyd gibi 2016’da gözaltına alınırken hayatını kaybetmişti. O zaman ölüm nedenini farklı nedenlere dayandırıp gözaltı işlemini yapan jandarmalar temize çıkarılmıştı ancak son yapılan bağımsız inceleme sonucunda Adama’nın da Floyd gibi gözaltı işlemi yapılırken göğüs kafesine yapılan baskı sonucu boğularak öldüğü ortaya çıktı.

Bu durumu protesto etmek için adalet yürüyüşü yapmak isteyenlere ise valilik izin vermedi. Normalde 10 kişiden fazla insanın yan yana gelmesi yasak olmasına rağmen 20 binin üzerinde genç adalet için Paris Adalet Sarayı önünde toplandı.

“Adalet yoksa barış da yok”, “Adama için adalet”, “Katil polis” ve “Polis heryerde adalet hiçbir yerde” sloganları öne çıkarken bu eylem karantina sonrası son yıllarda gençlerin yaptığı en kalabalık bir eylemlerinden biri oldu.

Eylem sonlarına doğru ise polisin kitlenin hızlı dağılması için yaptığı müdahale sonrası gençler ve polis arasında çatışma yaşandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.