Paris’ten Odak okurlarının ve ASFA çalışanlarının Aralık ayında düzenlediği etkinlikler

0
1040

F054A108-8204-4B64-876D-92F8F77F8D5CDinleti

10 Aralık Pazar günü ASFA’da (Anadolu Fransa Dayanışma Derneği) Fransa da İşçi Sınıfı’nın Mücadele Tarihi konulu bir sohbet gerçekleştirdik.

Lutte Ouvrier (İşçi Direnişi) adlı partiden bu konuda çalışması olan ve daha önce çalıştığı işyerinde sendika temsilciliği de yapan Fransız bir tanıdık çağırdık. Misafrimiz tarihsel bir değerlendirme yaparken bizler de sorular ile konuyu açıp tartışmanın verimli olması için yardımcı olduk. Yaklaşık 2 saat süren etkinlik oldukça verimli geçti.

Aralık Ayı Katliam Ayı

19 Aralık 1978 de başlayan ve 26 Aralık 1978’e kadar devam eden saldırılarda Alevi-Kürt yurttaşlar hedef alınmış; yüzlerce ev ve işyeri talan edilip insanlar katledilmiştir. Saldırı öncesi ev ve işyerlerinin işaretlendiği, devletin kontra güçlerinin yığınak yaptığı ve günler öncesinden gerici propaganda ile milliyetçi fa-şist kitlelerin önünün açıldığı sürecin sonunda yüzlerce kişi yaşamanı yitirmiş ve daha fazlası yaralanmıştır. Günyüzü görmemiş bebeklerin ana karnında iken yaşam hakları çalınmıştır. Bu katliamdan sonra Maraş, kanlı Maraş olarak anılmaya başlanmıştır.19 Aralık 2000’de ‘’Hayata Dönüş’’ adlı operasyon ile eşzamanlı olarak 20 cezaevine yapılan baskınlarda 30 devrimci katledilirken yüzlercesi zorlan F tipi hapishanelere dolduruldu. Ve aylarca süren işkencelere tabi tutuldular. Ve yine bu operasyon ile birlikte F tiplerini protesto eden devrimciler Ölüm Orucu’na başladılar. Toplamda 122 devrimci hayatını kaybederken yüzlercesi de geri dönüşümsüz ciddi sağlık sorunları ile hayatlarını sürdürüyor. 28 Aralık 2011 tarihinde Roboski’de 34 Kürt köylüsü F16 savaş uçakları tarafından yapılan bombardımanla katledilmişlerdir. Bu katliamın sorumluları, daha önce birçok katliamda görüldüğü üzere yargılanmadılar. Devletin koruyucu zırhı ile çepeçevre sarıldılar. Akabinde Kürt ulusal direnişinin mevzilerine dönen Kürdistan şehirleri yakılıp yıkıldı. Paris Demokratik Kitle Örgütleri olarak 19 Aralık, Maraş ve Roboski’de yitirdiklerimizi anmak üzere bir yürüyüş gerçekleştirdik. Yaklaşık 250 kişinin katıldığı mitinge biz Direnişçiler de bayraklarımız ile katıldık.

Yeni Bir Yılı Geride Bırakırken Dostlar ile Birlikte Yeni Bir Yılı Karşıladık

31 Aralık akşamı yeni yıla dostlar ile birlikte girmenin mutluluğu ile güzel bir gece geçirdik. Yemeklerimizi paylaştık, sohbetlerimizi paylaştık, eğlencemizi paylaştık. Birlikte türküler söyledik ve halaylar çektik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.