Patron ve Oğlu Direnen İşçilere Saldırdı ve Tehdit Etti: Servetimi Harcayacağım, Sizi Burada Barındırmayacağım

0
1093

İstanbul Silivri’de işçi sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması, sendikalaşma nedeniyle yaşanan baskıların son bulması talepleriyle 6 Mart’tan beri direnişte olan Kale Conveyor (Kayışları) işçileri, eşleri ve çocukları; Patron Faruk Dağlı, oğlu Ferhat Dağlı ve fabrika yöneticilerinin saldırısına uğradı. Saldırıda bir işçinin 7 aylık bebeği de darbedildi. İşçi eşinin yardım istediği sivil polisler ise işçileri ve eşlerini yaka paça uzaklaştırdı ancak o sırada da darba devam eden patrona dokunmadı. Hastaneden darp raporu alan işçiler patrondan şikayetçi oldu.

Kale Kayış’ın Silivri’de Garden Restaurant’ta çalışan işçilere verdiği iftar yemeğine katılan direnişteki işçilerin eşleri, patron Faruk Dağlı’dan görüşme talebinde bulundu. Patron bunun üzerine teklifi kabul ederek ‘iftardan sonra eşlerinizi de alıp gelin’ dedi. İftardan sonra 5 işçi, eşleriyle birlikte restoranın bir odasında patronla bir araya geldi.

SİVİL POLİS NEZARETİNDE

Darbedilen işçi  Ceyhun Gökşen olayı şöyle anlattı: 

“Kesinlikle bir art niyetimiz yok. Bir çözüm bulmak için gitmiştik. Yolun karşısında yanımızdaki 5 sivil polis ile bekliyorduk. Daha sonra sivil polis nezaretinde et lokantasına gittik. Bir odaya çıkartıldık. Patron Faruk Dağlı, oğlu Ferhat Dağlı, Üretim Müdürü, fabrikanın amirlerinden İsmail Bey ile bizden 5 kadın, 5 erkek ve çocuklarımız vardı. Konuşurken karşı taraf sürekli alaycı bir tutum takındı. Buna rağmen bir şey demedik. Daha sonra patron ve oğlu eşime ‘Çıkmasaydınız, bana mı sordunuz, hepiniz hainsiniz’ diye bağırmaya başladı. Ben de, ‘Karşınızdaki bir bayan, sesinizi bu kadar yükseltmenize gerek yok, oturmuş konuşuyoruz’ dedim. Bunun üzerine patron, elindeki su kadehini bana fırlattı ve ‘Sen kimsin lan it, bu şekilde konuşuyorsun’ diyerek ağza alınmayacak küfürler ve ağır hakaretlerde bulundu.”

TÜM SERVETİMİ HARCAYACAYIP SİZİ BURADA BARINDIRMAYACAĞIM

Daha sonra da darbedildiklerini ifade eden Gökşen, “Kapıyı kilitlemeye çalıştılar. O sırada patron, ‘Tüm servetimi harcayıp sizi de mahvedeceğim, burada barındırmayacağım’ tehditleri savurdu. Aşağıda sivil polisler vardı ama ne yazık ki hiçbiri yukarı çıkmadı. Eşim can havliyle merdivenlerden aşağı inerken düştü. ‘Yetişin’ diye bağırınca polisler geldi. Polisler patronu, oğlunu ve fabrika yöneticilerini odada tutup bizi yaka paça dışarı attı. Bize ‘Şikayetçiyseniz karakola gidin’ dediler. Biz de kendi imkanımızla hastaneye giderek darp raporu aldık. Sol omzumda ve sol arka baldırımda darp izi var, Sezai’nin de suratında ve gözünde darp izi var. 7 aylık bebeğin sırtında parmak izi var. Ona dahi vurdular yani. Eşlerimizin 3’ünde darp izi var. Daha sonra karakola giderek ifadelerimizi verip şikayetçi olduk.” dedi.

Görüşme sırasında hiçbir şekilde kötü söz etmediklerini ifade eden Gökşen, “Zaten iş kazalıyım. Kendisine de bunu anlattım. Bana belli yardımları oldu, onları da anlattım. Kendisine teşekkür ettim. Ama ne yazık ki bu süreçte yanımızda olmadıklarını anlattım. Hep sözüm kesildi. ‘Salya sümük ağlayıp gelip bana yalvaracaksınız’ ifadelerini kullandı. Ben bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağım. Biz hep uzlaşma içinde yaklaştık. Ama bu son olay bardağı taşıran son damla oldu. Hadi biz kendimizden de geçtik, kadına şiddet nedir? Onu da geçtik 7 aylık bebeğe şiddet nedir! Zaten gerekli yerlere suç duyurusunda bulunuldu. Bu sürecin yakın takipçisi olacağız. Geri dönmeyeceğiz, kararlıyız” diye konuştu.

PARAN VARSA HERKES SENİ SAVUNUYOR”

Darbedilen Banu Gökşen de “Konuşmamıza izin vermediler. Faruk Bey’in oğlu bana sesini yükseltince eşim de dayanamayıp müdahale etti. Bunun üzerine Faruk Bey, eşime hakaret etti. ‘Hainler’ dedi bize. Darbedildik daha sonra. Aşağıda sivil polisler vardı. ‘Kocamı dövüyorlar’ diye bağırdığım halde yukarı çıkmadılar ve hiçbir müdahale etmediler. Eşimi yere yatırdılar, 3-5 kişi üzerine çullandılar ve darbettiler. Biz ne için gittik, neye uğradık? ‘Taşkınlık çıkmayacaksa görüşürüz” diyen Faruk Bey, kendi söylediğine kendi uymadı. Utanmadılar bunu bize yaparken. Yani paran varsa bu devirde herkes savunuyor ama paran yoksa ezilen hep bizler oluyoruz. Orada yere düşüp fenalık geçirdiğim halde kimse beni yerden kaldırmadı. Garden Et Lokantasının çalışanları ve sahipleri de dahil olmak üzere hepsinden şikayetçiyiz” diye konuştu.

SALDIRI KINANDI

Saldırı, Petrol-İş üyesi işçiler ve aileleri tarafından protesto edildi.

Silivri’de Atatürk Heykel Meydanı’nda bir araya gelen işçilere ve ailelerine, Emek Partisi, ÖDP, CHP, HDP, DİSK’e bağlı Gıda-İş ve Güvenlik-Sen, Eğitim-İş, Eğitim Sen, TTB ile ÇYDD temsilcileri de destek verdi.

Eylemde konuşan Petrol-İş Şube Başkanı Ercan Yavuz saldırıyı kınadı. İşçilerin yanında olmayan siyasi partilere de sitem eden Yavuz, “Özellikle milletvekillerinin sahip çıkması gerekiyor” dedi.

Yavuz, Kale Kayış işçilerinin haberlerine yer vermeyen basın organlarına da tepki gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.