Patronlara müjde: İşten çıkarma yasağı iki ay daha uzatıldı!

0
469

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan işçilere değil patronlara müjdeyi verdi: “İşten çıkarma yasağını” iki ay daha uzattıklarını açıkladı.

Yandaş medyanın müjde olarak duyurduğu, işten çıkarma yasağı düzenlemesi esas olarak patronlara işçileri ücretsiz izne çıkarma hakkı veriyor. Ücretsiz izin süresince işçilere yapılan ödeme ayda 1168 lira. Asgari ücretin yarısı kadarına denk düşen bir tutar. Yine bu süreçte emekliliğe esas sigorta prim ödemeleri de yapılmıyor.

İşçilere yapılan bu ödemeler işçilerden yapılan kesintilerle biriken fondan karşılandığı halde iktidar bunu büyük bir övünçle sunuyor!

Oysa salgının başından beri sermaye sahiplerine kaynak aktarılmaktadır. 230 milyar lirayı aşan bu maddi desteklerin bir listesi de henüz ortada yok.

Ücretsiz izin uygulaması, aynı zamanda çok sayıda hak ihlaline de zemin yaratıyor, baskı ve şantaj unsuru olarak kullanılıyor. Fazla mesai ücretini talep eden işçiler, ücretsiz izin tehdidiyle susturulurken, sendikalaşma çabası içinde olan öncü işçilerin de ücretsiz izne gönderilmeleri yaşanıyor.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, işçilerin ayda bin 168 TL’ye mahkûm edilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguluyor. Ücretsiz iznin işçiler üzerindeki psikolojik etkilerine de değinen Serdaroğlu, “Ücretsiz izne çıkarılan işçi psikolojik olarak çöküyor. İşsiz kalma kaygısı yaşıyor, gelir kaybı yaşıyor. Çalışan işçi ise her an ücretsiz izne çıkarılma kaygısı taşıyor. Bu kaygı dikkat dağınıklığına, dolayısıyla iş kazalarında artışa neden olabilir. İşten çıkarma yasağı devam etmeli, ancak tek taraflı ücretsiz izin uygulaması kaldırılmalıdır.” diyor.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.