Pegasus’ta sendikaya üye olanlar işlerinden atılıyor

0
130

Emekçilerin yaşam koşullarını iyileştirmeye çabalayan sendikalara karşı neo-liberal örgütsüzleştirme saldırıları devam ediyor. Daha önce Türkiye’de faaliyet gösteren Yemek Sepeti isimli şirketin sendikal örgütlenmeyi engellemek amacıyla işçilerin iş kolunu hukuksuz bir biçimde jet hızıyla değiştirmesinin ardından şimdi de Pegasus isimli havacılık şirketinde gelişen örgütlenmeye karşı şirket, çalışanların işlerine son veriyor.

Cumhuriyet’ten Olcay Büyüktaş’ın haberine göre kamuoyunda “ucuz havayolu şirketi” olarak bilinen Pegasus’ta çalışan kabin memuru ve pilotların Nakliyat-İş’e üye olmasının ardından yabancı uyruklu pilotlar bile işlerinden atıldı. Artan sendika üyeliklerine karşı şirket çalışanlara istifa baskısı yapıyor, istifa etmeleri halinde 3-4 maaş öneriliyor.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı Nakliyat- İş Sendikası Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu gelişmeleri şöyle aktardı:

  • Pegasus’ta 2 Temmuz’da toplam 40 çalışan işten çıkarıldı. Daha sonra bu sayı 42’ye çıktı. İşten çıkarılanlardan 19’u Nakliyat-İş Sendikası üyesi. İşten çıkarılma gerekçesi ise performans düşüklüğü. Bu işçilerden birine Pegasus uçağının yaptığı kaza sırasında müdahalesinden, başarısından dolayı plaket verilmişti.
  • Çıkarılanlar arasında aralarında yabancı uyrukluların da olduğu kaptan pilotlar var. Pilotlara da önce işyerinden istifa baskısı yapılıyor. İstifa etmeyince işten çıkarılıyorlar.
  • Örgütlenmemiz belirli bir aşamaya gelince önce Pegasus CEO’su Mehmet Nane, çalışanlara geleceğin daha iyi olacağını belirten bir mesaj gönderiyor. 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere aylık ücretlere yüzde 15 oranında zam yapılıyor
  • Ancak bu arada farklı yöntemlerle mobbing sürdü. Hiçbir işyerinde örneği olmayan vardiyalı çalışma uygulanmaya başlandı Pegasus’ta. Bir vardiya gece saat 03.00’te başlayıp, 11.00’de biter oldu. 

Küçükosmanoğlu, bu vardiya düzenini Çalışma Bakanlığı’na şikâyet ettiklerini, atılanlara ait özel eşyaların da verilmesi için işten çıkarılanlarla birlikte Pegasus Genel Müdürlüğü’ne gittiklerini ancak işverenin davet ettiği Pendik İlçe Emniyet Müdürü ve polis ekiplerinin müdahalesi ile zorla dışarı çıkarıldıklarını belirtti.

Yaşananların çalışanları yıldırmadığını belirten Küçükosmanoğlu, “Sendikamızın üye sayısı artmaya devam ediyor. Pegasus’ta örgütlü sendikalı Nakliyat-İş’li olacak” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.