“Peker’in ‘El Nusra’ya silah gönderildi’ iddiası da, Bilal Erdoğan’ın IŞİD ile petrol ticareti yaptığı da doğru!”

0
138

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşar Caferi, çete lideri Sedat Peker’in iddia ettiği Suriye’deki çetelere giden silahlarla ilgili bilgilerin doğru olduğunu açıkladı.

Çete lideri Sedat Peker yayınladığı sekizinci videosunda, Suriye’deki Bayırbucak Türkmenlerine, TIR’larla gönderdiği askeri teçhizat ve silahlarla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. 2014’te Suriye’deki Türkmenlere gönderdikleri mühimmatlara ek olarak konvoya TIR’lar eklendiği ve El Nusra’ya silah gönderildiği belirten Peker, “Benim üzerimden gidiyor ama ben yollamadım. SADAT’çılar yolladı.” demişti.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşar Caferi, Peker’in sözlerinin doğru olduğunu belirterek, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne, Genel Sekreterliğine ve terörle mücadele alt komisyonlarına Erdoğan rejimi ile Suriye’de faaliyette olan ve ne yazık ki Türkiye ile ortak sınırımızdan Suriye’ye gelen ve sayıları binleri bulan teröristler arasındaki ilişkiye dair kesin bilgileri içeren 108 gizli mektup gönderdik. Sedat Peker’in söylediklerinin tamamen doğru olduğunu onayladığımı, teyit ettiğimi ve doğruladığımı belirtmek isterim.” dedi.

Caferi ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın IŞİD ile petrol ticareti yaptığı ile ilgili iddiaların gerçekliğine şahit olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Sedat Peker’in, Erdoğan yönetiminin-kendi aile üyeleri de dahil- petrolümüzün, doğal gazımızın, madenlerimizin ve tahılımızın çalınmasına karıştığına dair söyledikleri doğru. Çünkü, hepimiz 2015 – 2016 yılında petrolümüzün ve doğal gazımızın IŞİD tarafından bile çalınmasına bizzat Erdoğan’ın oğlu tarafından yönetilmesine şahitlik ettik.”

Kaynak: DW Türkçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.