Peru’daki seçimlerde ilk turu sol kazandı: Pedro Castillo birinci geldi

0
110

Peru’da yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde solun adayı olarak bilinen Marksist José Pedro Castillo Terrones, yüzde 16.1 oy alarak birinci geldi.

Ülkesinde anti-emperyalist ve Marksist bir tutum takınan solun ortak adayı Pedro Castillo Terrones, yapılan Devlet Başkanlığı seçimlerinde birinci geldi.

25 milyonluk ülkede oyların yüzde 16.1’ini aldığı belirtilen Castillo, yüzde 50’yi geçemediği için seçimler ikinci tura kaldı.

Yapılan seçimlerde ikinci gelen hapisteki eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori’nin kızı Keiko Fujimori ise oyların yüzde 11.9’unu alabildi.

Böylece Haziran ayında yapılması planlanan seçimlerde Pedro Castillo ile Keiko Fujimori yarışacak.

Keiko Fujimori’nin babası eski Devlet Başkanı Alberto Fujimori’nin ülkede “ölüm mangaları” kurarak cinayetler işlettiği ve “insanlığa karşı suç işlediği” gerekçesiyle 25 yıl hapse mahkum edildiği biliniyor.

Babası hakkında hapis cezasının protesto edilmesini savunan Keiko Fujimori ise babasının “ülkeyi terörizmden kurtaran bir Devlet Başkanı” olduğunu düşünüyor.

Haziran ayında düzenlenecek seçimlerde ise halk daha şimdiden Bağımsız Peru Partisi’nin Başkanı olan solcu Pedro Castillo’ya oy vereceğini açıklıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.