Peşmergelerin maaşı ABD’den

0
136

İsveç’te yayınlanan Global Politics adlı anti- emperyalist bir site, Suriye’deki Kürt güçlerinin inisiyatifindeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG, İngilizcesi SDF) ABD işgalini desteklediği ve işgalcilerle işbirliği yaptığı yolunda haberler yayınlıyor. Site, 7 Nisan 2021 tarihli bir haberinde, Peşmerge maaşlarının ABD’den ödendiğini yazdı. Site, haberi Kürdistan Bölgesi’nden yayın yapan Rudaw.net’in 1 Nisan 2021 tarihli bir haber yazısına dayandırdı ve aynı konuda Norveççe bir kaynağa da işaret etti.

Kürdistan basınındaki haberde 30 bin civarındaki Peşmerge askerinin ABD fonundan gönderilen maaşlarını, üç aylık gecikmeden sonra, geçen hafta Perşembe ve Cuma günleri içinde alacakları bildiriliyor. Geciken maaşlar üç aylık birden ödenecekmiş. Haberde ABD’nin Peşmergelere her ay 20 milyon dolar maaş yardımı gönderdiği de bildiriliyor. ABD Irak’taki KDP ve KYB (Kürdistan Yurtseverler Birliği)’nin silahlı güçlerini birleşerek ortak ordu oluşturmamasından memnun değilmiş. Yani ABD onların birleşip tek ordu oluşturmasını istiyormuş. Aynı kaynaktan aktarılan başka bir haberde ise ABD’nin 2014 tarihinden bu yana Peşmergelere askeri eğitim dışında ekonomik ve askeri yardım verdiği, bu anlamda 2021 yılında bütçe olarak 12,5 milyon dolar ayırdığı belirtiliyor.

İsveç’li haber sitesinde ABD’nin, Ortadoğu’nun yeniden paylaşılmasında Kürtleri askeri ve politik araç olarak kullanmak istediği ve Kürt grupların da buna hevesli oldukları yazılıyor. İsveç sitesinden yapılan haberin altında yer alan ilgili haberlerin birisi ise ABD’nin Suriye’deki petrol hırsızlığıyla ilgili. Almasdarnews adlı İngilizce yayın yapan (22 Şubat 2021) bir Ortadoğu sitesine ve PAL steigan adlı Norveçli siteye (23 Şubat 2021) gönderme yapan haberde Kürt Demokratik Güçleri’nin (Makale Suriye Demokratik Güçleri- SDF’ye bu adı vermiş) Suriye’nin Haseki eyaletinde her gün 140 bin varil (22,3 milyon litre) ham petrolü çaldığı iddia ediliyor. İddia, Haseki Valisi’nin (Ghassan Halim Khalil) al-Akhbar adlı Lübnan gazetesine verdiği 20 Şubat 2021 tarihli demece dayanıyor. Vali, Suriye halkının ABD’nin ekonomik ablukası nedeniyle soğuk ve açlıkla pençeleşirken ABD destekli SDF güçlerinin Suriye’nin petrolünü yağmalandığını söylüyor. Vali ayrıca ABD’nin SDF’ye Şam yönetimine petrol satmaması için de talimat verdiğini ileri sürüyor.

Hatırlanacağı gibi bir dönem Türkiye’deki işbirlikçiler de parayı ABD’den alıyordu. Askeri ve ekonomık yardımlar dışında, 1952 yılında kurulan kontr-gerillanın maaşları ve giderleri, ABD fonundan karşılanmaktaydı.

İsveç Odak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.