Pfizer/BioNTech kurucuları milyarderler listesine girdi

0
140

Koronavirüse karşı geliştirilen BioNTech aşılarının kurucusu bilim insanı Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Forbes’un 2021 dolar milyarderleri listesine girdi. Forbes dergisinin her yıl düzenlenen ‘dolar milyarderleri’ listesine bu yıl sağlık sektöründen 40 kişi daha dahil oldu. Pfizer/BioNTech ortaklığında koronvirüse karşı geliştirdikleri aşılarla toplamda 4 milyar doların üzerinde servete sahip olan bilim insanı Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Forbes’un dolar milyarderleri listesine 727’nci sıradan kendilerine yer buldu.

Forbes’un yayımladığı listeye göre son 1 yılda dünya genelindeki dolar milyarderi sayısı 660 kişilik artışla 2 bin 755’e ulaştı. Milyarderlerin toplam serveti ise 5.1 trilyon dolarlık artışla 13.1 trilyon dolara yükseldi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve insan hakları örgütleri, aşı üzerindeki telif haklarının kaldırılması yönündeki ilaç şirketlerine öneride bulunmuştu. Fakat bu öneri şirketler tarafından karşılık bulmadı. Bununla birlikte ilaç şirketlerinin her gün daha da zenginleştiği günümüzde, yoksul ülkelerin henüz yüzde 10’unu bile aşılanamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.