Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yöneticisi, Cezaevindeki Oğlunun Ziyaretinden Sonra Tutuklandı

0
502

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Yöneticisi Songül Çimen, gizli tanık ifadesi ile, cezaevindeki oğlunu ziyaret ettikten sonra tutuklandı.

Cemevine gittin mi?

Oğlunu gördükten sonra tutuklanan Songül Çimen’in avukatı Berrak Çağlar, dosyada gizlilik kararı olduğunu ve müvekkilinin neyle suçlandığını bilmediklerini belirtti. İfade sonrasında hakimin Çimen’e “Cemevine gittin mi?” sorusunu sorduğunu belirtti.

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz’ın haberine göre İstanbul Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan oğlu Ümit Çimen’i (33) 10 Ekim günü ziyaret eden Songül Çimen, bir dosyaya ilişkin “ifade eksikliği” olduğu söylenerek gözaltına alındı. Vatan’daki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde dört gün gözaltında kalan Çimen, 14 Ekim Pazartesi günü çıkarıldığı mahkeme tarafından, “gizli tanık ifadesi” ile tutuklanarak, Silivri Cezaevi’ne gönderildi.

Dosyada gizilik kararı olduğu gerekçesiyle, herhangi bir bilgiye ulaşamadıkları belirten Çimen’in avukat Berrak Çağlar, “Savcı, Songül Hanımı gözaltına aldırıyor. Dört gün boyunca ifadesini bile almadan tutuklama istemiyle sulh ceza hâkimliğine sevk ediyor” dedi. Hâkimin, Songül Çimen’e sorduğu sorularla ilgili hukuki bir tanım bulamadığını kaydeden Çağlar, şöyle devam etti: “Bir insan cemevi yöneticisi, yemek yaptı ya da cemevine gitti diye sorgulanır mı? Tutuklanmasına gerekçe olabilecek ne bir görüntü ne bir ses kaydı; herhangi bir delil yok.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.