Plaza Çalışanları, Cargill’in Çikolatasını İade Etti

0
723

Sendikalı oldukları için işten atılan 14 Cargill işçisinin direnişi uzun süredir devam ediyor. İşçilerin kararlı duruşunun yanı sıra emekten yana kamuoyunun da ciddi bir dayanışma örneği gösterdiği Cargill direnişi 1 Ekim itibarıyla tekrar başladığı yere, Bursa’ya döndü.

25 Eylül’de Tek Gıda İş Başkanlar Kurulu’nun da katılımıyla yapılan basın açıklamasında mücadelenin yükseltilerek sürdürüleceği sözü verilerek direnişi Bursa’da Tek Gıda İş’in de örgütlü olduğu Dr. Oetker, Coca Cola, Pepsi-Co, Mondelez, Eti ve Nestle gibi şirketlerin önüne taşıma kararı alınmıştı. İşçilerin şirketin genel merkez binasının bulunduğu İstanbul Ataşehir’deki Palldium Tower’dan ayrılmasının ardından ise Cargill yönetiminin plaza çalışanlarına özür çikolatası dağıttığı ortaya çıktı.

“İşçileri Yürekten Destekliyoruz”

Cargill yönetiminin Palladium Tower çalışanlarına gönderdiği çikolatalarda bir özür notu da yer aldı. Bunun üzerine Palladium çalışanlarından Cargill işçilerine onlarca destek notu gönderildi. Bir notta Cargill yönetimine, “Özrünüzü kabul etmiyoruz. Rahatsız olması gereken biz değil, sizsiniz. Sendika hakkını gasp etmeye kalkıp işten attığınız emekçilerin işlerini geri verin” diye seslenildi. Palladium çalışanları başka bir notta ise Cargill’e şöyle seslendi: “Sevgili Cargill Türkiye, keşke bu inceliği üst yönetiminizdekilere de öğretseniz. İşten çıkarmış olduğunuz 14 arkadaşımızı yürekten destekliyor ve en kısa sürede haklarını iade etmenizi umut ediyoruz.”

Tek Gıda İş’ten Teşekkür Mektubu

Cargill işçilerinin örgütlü olduğu Tek Gıda İş Sendikası ise Palladium Tower emekçilerine hitaben bir teşekkür mektubu yayınladı. Mektupta “Hukuk tanımaz, vicdanları kör Cargill yönetimine verdiğiniz bu onurlu ve örnek yanıt için sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu yanıt, bizlere mücadelemizi çoktan kazandığımızı gösterdi. Umudumuz oldunuz, bir kere daha yürekten teşekkür ederiz.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.